Čeští vrtaři studní se vrátili z Haiti, chtějí tam vybudovat základnu

8. března 2016 Události Autor: Filip Breindl

Z další výpravy na Haiti se vrátil čtyřčlenný tým českých techniků, kteří provedli údržbu zhruba třicítky studní vybudovaných v minulých letech našimi vrtaři. Na místě zjistili, že jsou v provozu všechny s výjimkou čtyř, pro které nebylo možné v daný moment zajistit potřebná čerpadla.

Výměnu by měla zajistit partnerská organizace z Francie, řekl Proglasu manažer projektu Praga-Haiti Ivo Roškanin. "Hlavní problém, který působí obtíže v provozu studní, je sezónnost některých z nich. V letním období přichází sucho a u některých vrtů, které nejsou tak hluboké, dochází k tomu, že na měsíc nebo na dva úplně vysychají. Nestává se to u hlubokých vrtů, kde je vysoký vodní sloupec, ale u studní, které mají 10, 15 metrů, je to běžná věc," popsal po návratu z Haiti.  Členové mise také na žádost místních obyvatel opravovali další vodní zdroje a s místními partnery jednali o své budoucí činnosti v zemi. Záměrem je vybudovat technickou základnu s dílnou a skladem ve vesnici Baie-de-Henne, řekl Roškanin: "V tuto chvíli je naše práce náročná v tom, že studní je hodně a techniku máme roztroušenou po velké ploše. Už se tak nedá efektivně pracovat, musíme koncentrovat síly a vytvořit si podmínky pro další práci. S farní radou v Baie-de-Henne jsme jednali o výstavbě základny na farním pozemku. Jednání dopadlo dobře a teď bude na nás, co budeme přesně dělat a na co budeme mít prostředky."  

Neziskový projekt Praga-Haiti působí v Karibiku od roku 2008. Spolupracuje s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix.

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Vrať se mi (2020); Interpret: Hromosvod; Album: Fencl Ondřej & Hromosvod: Na kraji nebe
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony