Čeští vědci vyvinuli novou látku proti rakovině

Čeští vědci vyvinuli novou látku proti rakovině
6. dubna 2021 Události Autor: Anna Janošková

Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z České republiky. Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a firmy Smart Brain látku úspěšně otestovali na myších, nyní plánují provést další preklinické testování. Význam pro české zdravotnictví lze podle vědce Jaroslava Truksy očekávat až za několik let.

Látka s názvem mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují ke svému rozvoji více železa. Blokuje proto jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. „Je to nový přístup, jak hubit rakovinové buňky. Látka cílí na mitochondrie, tedy energetická centra buněk, a vyvazuje z nich železo. Buňka následně odumře. Výhoda je v tom, že mitochondrie v rakovinových buňkách se chovají jinak, a tak látka rakovinové buňky zahubí a normální nechává,“ řekl Proglasu Jaroslav Truksa z Biotechnologického ústavu Akademie věd.

Podle něj je ale výzkum v preklinickém stádiu. „Než se dostane k pacientům, bude to dlouhá cesta, minimálně pět let. Musí se sehnat peníze na výzkum, poté se musí látka otestovat na jiných zvířatech a pak až na lidech,“ popsal Truksa a dodal, že poslední fází bude vyhodnocení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.

Foto: Pixabay

NyníRanní zíváček
Píseň: Skáčeme (2020); Interpret: Šmilňák Miro Jilo; Album: Jilo Miro: Čáry máry múú…
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony