Čeští skauti na jamboree představují historii i podsadové stany

Čeští skauti na jamboree představují historii i podsadové stany
30. července 2019 Události Autor: Jana Kuklová

Druhým týdnem pokračuje v Západní Virginii světové skautské jamboree, kterého se účastní přes 40 000 skautů a skautek z celého světa. 

Na tábořišti v národním parku New River Gorge dočasně vzniklo třetí největší město Západní Virginie. “Máme zajištěno všechno potřebné. Jezdí tady autobusy, které nás dopravují na vzdálenější místa; voda teče; jídla je dost a je dobré. Navíc, v areálu je spousta programu. I když jsme tady už šest dní, tak pořád ještě nevíme o všem, co se v prostorách tábořiště ukrývá,” popisuje rozlehlý areál člen mediálního týmu české výpravy Jakub Ambrozek.

Na letošní jamboree vyrazila doposud největší česká výprava. Téměř pět set českých skautů si pro své přátele z celého světa připravilo program nazvaný Unbreakable, což v překladu znamená nezlomný. Jde o příběh českého skautu, který byl během 20. století třikrát zakázán. V jedné z připravených aktivit se skauti například inspirovali životem Dagmar Skálové skautským jménem Rakša), která byla v roce 1949 odsouzena za pokus o státní převrat na doživotí. Ve vězení strávila šestnáct let. “Během vyšetřování se Dagmar Skálová ve vězeňských celách domluvila s ostatními skauty na tom, aby vypovídali tak, že o ničem nevěděli a že si mysleli, že jde o noční hru. Vinu vzala na sebe a díky ní bylo mnoho skautů propuštěno na svobodu,” vypráví Jakub Ambrozek a dodává: “Pro účastníky jamboree jsme proto nachystali hru, kdy si mohou vyzkoušet předávání zpráv morseovkou v temné cele.”

Kromě historie česká výprava také ve Spojených státech prezentuje jeden světový unikát a to poměrně netradiční formou. Připravili jsme si prezentaci podsadového tábora ve virtuální realitě. Podsadové stany se snažíme přivézt na každé jamboree, protože je nikde ve světě neznají. Jedna účastnice z Brazílie mně říkala, že ji v našem virtuálním táboře překvapilo, jak je to pravidelně uspořádané a jaký je tam pořádek. Oni prý jezdí s obyčejnými kempovacími stany, které si postaví nahodile, jak je právě napadne,” vypráví o rozdílech ve skautském táboření člen mediálního týmu.

Na světovém jamboree se letos sešli skauti a skautky ze 170 zemí. Společenství, které na jamboree vzniklo, je obrovskou inspirací pro státníky celého světa. Přijel sem za námi zástupce českého velvyslance, který svůj projev začal tím, že je trochu naštvaný, protože veškeré jeho celoživotní diplomatické snahy jsou v ústraní, když vidí, jak si tady lidé všech národů rozumí,” přibližuje jedinečnou atmosféru světového jamboree Jakub Ambrozek.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony