Česko by se mělo zaměřit na rozvoj služeb, které pomáhají rodinám v krizi, apelují odborníci

Česko by se mělo zaměřit na rozvoj služeb, které pomáhají rodinám v krizi, apelují odborníci
1. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V dětských domovech a státem hrazené náhradní rodinné péči žije v tuzemsku více než 23 000 dětí. Díky pracovníkům sociálně aktivizačních služeb se cca 370 z nich ročně vrátí zpět do vlastní rodiny. Podle průzkumu organizací Lumos a Charita Česká republika je ale kapacit těchto služeb nedostatek, pomoci se proto nedostává téměř tisíci rodinám. 

„Chceme i na Den dětí poukázat na to, že každé dítě má právo na život v rodině a pomoc státu, aby dětí v ústavní péči bylo co nejméně,“ zdůraznila Barbora Křižanová z organizace Lumos, která se snaží přispět ke změně systému péče o ohrožené děti, tak aby měly možnost zůstat ve své biologické rodině nebo se dostat do náhradní rodinné péče. Prostředkem ke změně jsou právě průzkumy a výzkumy popisující realitu, v které se Česká republika nachází. Výzkumná zpráva o kapacitách sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi i samotná praxe ukázaly, že služby jsou rodině často nabídnuty teprve ve chvíli, kdy je situace vyhrocená.  „Často se rodiny dostávají do problémů, které lze s pomocí sociálně-aktivizačních služeb včas řešit, aniž by došlo k odebrání dítěte. Jedná se například o ztrátu bydlení, problémy ve škole, apod,“ poznamenala Křižanová a dodala, že se situace kvůli pandemii covidu v mnoha rodinách zhoršila, a služby tak bude stále více potřeba.

Tento systém práce přitom hraje vedle státních orgánů sociálněprávní ochrany dětí klíčovou roli nejen v prevenci oddělování dětí od rodičů a v podpoře jejich návratu do rodiny, ale i při odhalování zanedbávání či zneužívání dětí. Pro podporu rodin v krizi je podle organizací Lumos a Charita ČR důležité zejména posílit kapacity těchto služeb a zajistit dostatečné financování. 

ilustrační foto: pixabay

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony