České míče potěší haitské děti

České míče potěší haitské děti
7. července 2014 Události

Pracovníci projektu Praga-Haiti vypravují do Karibiku zásilku technického vybavení pro české vrtaře studní. V lodním kontejneru na Haiti jsou také míče, pastelky, omalovánky a další věci určené dětem. Poskytli je dárci při sbírkách v některých kostelech především z Jihomoravského kraje.

Kontejner by měl do cíle dorazit zhruba za pět týdnů. Hlavní část nákladu tvoří náhradní díly sloužící k provozu a opravám vrtného systému a aut. „Posíláme například sto metrů ocelových trubek. Ty se používají na pažení vrtů, které se sesypávají a přitom vypadají nadějně. Dříve jsme museli takový vrt ukončit, abychom nepřišli o kladivo či o vrtací korunku. Trubky se dají do země a až se vrt vyvrtá a zpevní, trubky se zase vytáhnou,vysvětlil manažer projektu Ivo Roškanin.
 
Technici začali studny na severozápadě země hloubit v roce 2009 a přes třicet jich zatím dokončili. Šest nových buduje tříčlenný tým od poloviny května v rámci sedmé mise, která by měla skončit v září. Pomáhá jim v tom automobil Praga V3S s vrtným systémem. Hotová je zatím první studna. „Všichni tři si prošli týdenní infekcí chřipky Chikungunya, která tam teď řádí. Další týden zabral servis strojů. Dalších deset dnů jsme museli věnovat tomu, že se nám porouchal dieselový agregát na vrtací soupravě. Studnu jsme tedy vyvrtali rezervním způsobem – vrtačka se poháněla motorem z náklaďáku,“ přiblížil obtíže techniků Roškanin.

Plyšáci a jiné drobné hračky prý často slouží jako výplň kontejnerů. Podle Roškanina na Haiti navíc tyto věci chybí. „Fotbal je hra číslo jedna. Pokud nemají míč, kopou si s PET lahví, kusem dřeva či nějakého odpadu,popsal manažer projektu. Asi 180 míčů a čtyři bedny od banánů hraček a školních potřeb pracovníci rozdají tamějším školám, řádům a sirotčincům. Rozdávat dary přímo konkrétním dětem se podle Roškanina nevyplatilo. „Několikrát jsme podlehli sentimentu a darovali hračku jednomu z mnoha dětí a to vedlo k problémům. Oni si vzájemně závidí a většinou to skončí u toho nejsilnějšího. Je lepší věnovat to někomu, kdo dokáže věc spravedlivě využívat a dlouhodobě se o ni starat,“ vysvětlil Roškanin.