Češi skončili na Mistrovství Evropy v showdownu čtvrtí

16. srpna 2010 Události Autor: Lenka Kolaříková

Mistrovství Evropy v showdawnu se ve švédském Stockholmu za českou reprezentaci účastnil i Pavel David, kromě jiného hlídač v Radiu Proglas. Showdown je hra podobná stolnímu tenisu s pravidly upravenými pro zrakově postižené hráče. Český tým vybojoval čtvrté místo, v kategorii mužů jedenáctou, osmnáctou a dvacátou příčku. V kategorii žen skončila jediná česká reprezentantka na devátém místě.  

Showdown se hraje na stolu obehnaném mantinely, míček je vyplněný kovovými kuličkami, které při pohybu chrastí. Úkolem je umístit jej soupeřovi do branky. Aby měli všichni soutěžící stejné podmínky, hrají s klapkami na očích. Showdown nepatří mezi paralympijské sporty, u nás je ale mezi zrakově postiženými jednou z nejrozšířenějších her. V roce 2005 byla Česká republika pořadatelem mistrovství světa.

Evropského šampionátu se ve Švédsku účastnili tři čeští reprezentanti a jedna reprezentantka. "Jsem tady poprvé, na zkušené, a je to velká škola vidět evropskou a vlastně i světovou špičku v akci. Člověk se může hodně naučit," řekl Pavel David. V konečné výsledkové listině obsadil osmnácté místo, z Čechů byl nejlepší Jaromír Vospel na jedenácté pozici, Pavel Michelfeit skončil dvacátý. Helena Křiváčková byla mezi ženami devátá. V kategorii týmů dokone Češi bojovali o medaili, nakonec byli čtvrtí. "Kvůli finanční situaci si nemůžeme dovolit časté výjezdy do zahraničí a hru se špičkovými hráči si můžeme osahat jen přležitostně. I proto je pro nás účast na tomto mistrovství důležitá," uvedl Pavel David.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony