ČBK: „Penězi a majetkem víru a pravdu nahrazovat nechceme.“

4. července 2014 Události Autor: Mariana Ambrožová

Na Velehradě dnes začal patnáctý ročník Dnů lidí dobré vůle. Svůj program měli na místě také členové České biskupské konference, kteří po svém plenárním zasedání vydali prohlášení nazvané „Penězi a majetkem víru a pravdu nahrazovat nechceme“. Členové českého episkopátu tak reagovali na aktuální situaci ohledně procesu částečného majetkového narovnání státu s církvemi.

Pastýři tuzemských diecézi schválili pravidla, podle kterých budou postupovat v situacích, kdy byla nerespektována zákonná blokace církevního majetku z důvodu nevědomosti nebo omylu. Také všem řeholím biskupové doporučují, aby v podobných případech postupovali se vstřícností a otevřeností, aby prosazování majetkového práva nezpůsobovalo další nesnáze.

 „Církev se nebude dožadovat svého práva, které by potom znamenalo nějakou nejistotu pro obce nebo jednotlivce,“ uvedl generální sekretář episkopátu Tomáš Holub. Podle biskupů nicméně není možné tolerovat porušování blokačního zákona vedoucí ke spekulacím a nezákonnému obohacování jednotlivců nebo skupin.

Biskupové ale znovu zdůraznili, že majetek a peníze nejsou středem života církve, ale pouze prostředkem pro naplňování společného cíle - hlásání evangelia a pomoci všem potřebným bez rozdílu.

Biskupové na svém plenárním zasedání jednali také o dalších tématech, ta se týkala například tvorby nového misálu, pastorace osob s homosexuální orientací, formování zpěvu při bohoslužbách i eucharistického kongresu, který se v Brně uskuteční příští rok. Jedním z dalších témat byla také Papežská misijní díla, patera Jiřího Šlégra v jejich čele nahradí trvalý jáhen Leoš Halbrštát.

NyníPísně
Píseň: Muž dal jména všem zvířatům (2000); Interpret: Spálený Petr; Album: Spálený Petr: Největší hity 2. Dáma při těle
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony