Být nápomocný je důležité pro devět z deseti Čechů, říká Lucie Mádlová o Giving Tuesday

Být nápomocný je důležité pro devět z deseti Čechů, říká Lucie Mádlová o Giving Tuesday
30. listopadu 2021 Události Autor: Anna Janošková

Na dnešek připadá světový den štědrosti a dobrých skutků, který je celosvětově známý pod názvem Giving Tuesday. Slaví se vždy první úterý po Dni díkuvzdání. V Česku ho zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti, která spustila registraci dobročinných aktivit s konkrétními tipy a nápady, jak se může zapojit kdokoliv, kdo chce udělat něco hezkého.

„Navzdory pandemii je ochota Čechů pomáhat stále vyšší, být nápomocný je důležité pro 9 z 10 českých obyvatel. Vidíme to i na těch číslech, kdy se v loňském roce vybralo více než 73 milionů korun a letošní ročník bude ještě štědřejší, atakujeme hranici 90 milionů korun,“ řekla o Giving Tuesday Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která akci v Česku zastřešuje.

Přes 220 výzev a charitativních počinů mohou zájemci najít na webových stránkách Giving Tuesday a z nich si individuálně vybrat, zda a co chtějí podpořit, ať už finančně nebo například formou dobrovolnictví. Každá uvedená dobročinná aktivita navede dárce na příslušnou organizaci, kde nalezne více informací. „Když se člověk rozhodne podpořit nějakou výzvu, přispěje transparentně organizaci, která ji vytvořila. Není to kolektivní sbírka, my ty peníze nepřerozdělujeme,“ vysvětlila Proglasu Mádlová.  

Myšlenka Giving Tuesday, tj. dne, kdy lidé konají, vznikla v USA v roce 2012 jako protipól k takzvanému Black Friday spojeným se slevami a utrácením peněz. Na rozdíl od oslav konzumerismu a hojnosti nabídli autoři iniciativy možnost peníze investovat k prospěšným účelům. Do České republiky se nápad jako Den dárcovství dostal v roce 2016.