Brněnská Vila Löw-Beer odkrývá svou historii, zve na výstavu Internát

Brněnská Vila Löw-Beer odkrývá svou historii, zve na výstavu Internát
1. června 2021 Události Autor: Anna Janošková

Brněnská vila Löw-Beer byla za komunistického režimu a po jeho pádu internátem. Historičce Janě Černé se podařilo dosud neprozkoumané období blíže zachytit ve výstavě Internát s podtitulem Vzpomínky na domov mládeže.

„Vypráví příběh internátu, který existoval v letech 1954 až 2012 a tvořil tak podstatnou část historie budovy,“ říká o výstavě Vila Löw-Beer: Internát její autorka Jana Černá. „Předcházel jí dvouletý výzkum, kde jsem společně s kolegyní oslovovala studentky a studenty, kteří tu bydleli. Podařilo se nám nashromáždit přes sto výpovědí. Nejstarším pamětníkům je okolo 80 let.“

Výstava v Galerii Celnice

Výstava v Galerii Celnice v areálu Vily Löw-Beer svým návštěvníkům nabízí videoúryvky z rozhovorů i dochované dobové fotografie a dokumenty. Je zdarma, volně přístupná, vzhledem k velikosti galerie je ale kapacita omezena jen na čtyři lidi současně. Zájemci mají možnost ji zhlédnout do poloviny letošního listopadu, každé úterý až neděli.

Dochované dokumenty z dob internátu 1954-2012

Sedmnáctého července se koná v zahradě vily setkání všech pamětníků. „Je to poděkování pro ně. Může ale přijít široká veřejnost a všichni, koho historie vily zajímá. Chystáme tematické vyzdobení vily, společně se ponoříme do časů internátu,“ dodává Jana Černá. Spolu s výstavou vyšla i stejnojmenná kniha, která shrnuje všechny sesbírané poznatky.

Secesní Vila Löw-Beer se nachází nedaleko brněnského parku Lužánky, v roce 1903 až 1904 ji nechal postavit vlivný podnikatel Moritz Fuhrmann. Dd roku 1913 v ní bydlel Alfred Löw-beer, otec Grety Tugendhatové. V roce 1954 se vila stala majetkem československého státu a v tom samém roce zde byla zřízena pobočka Masarykova studentského domova. Domov mládeže v prostorách vily fungoval nepřetržitě až do roku 2012. V současnosti je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a ve správě Muzea Brněnska.

Zdroj: Muzeum Brněnska

Foto: Anna Janošková

NyníJitro s dechovkou
Písnička: Hej lásko nečekej; Sóla: Pesrová Andrea; Soubor: Lučanka; CD: Pozdrav z Luk nad Jihlavou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony