Brněnská charita rozšiřuje péči o seniory s demencí

13. dubna 2010 Události Autor: Kateřina Brichcínová

Průměrný věk v České republice se stále zvyšuje. Přibývá také osob, které trpí demencí v důsledku Alzheimerovy choroby a dalších nemocí stáří. Přesto většina domovů pro seniory přijímá pouze lidi s lehčími formami onemocnění. Rodiny těžce nemocných pacientů se tedy o své příbuzné musí často postarat sami, protože na hospicovou péči jsou příliš zdraví a na penzionátní příliš nemocní. Na tuto mezeru v poskytování sociálních služeb reaguje Oblastní charita Brno, která rozšiřuje prostory v Domově pokojného stáří na Kamenné ulici v Brně.

"Maminka mé ženy začala trpět demencí, která rychle postupovala. Snažili jsme se o ni nejdřív starat doma, ale protože se její stav neustále zhoršoval, potřebovala péči trvalou. Všude nám však nabídli jen tříměsíční pobyt nebo nás odmítli. Až jsme se dozvěděli o domově na Kamenné, kde maminku vzali natrvalo," vypráví Jaroslav Adamec, jehož tchýně v Domově pokojného stáří vloni zemřela.

Domov je určen právě pro osoby se střední až těžkou demencí, které v jiných zařízeních odmítají. Na Kamenné ulici tvoří šedesát procent klientů právě osoby ve třetím a čtvrtém - nejvyšším - stupni závislosti na péči druhých. "Naším posláním je provázet seniory tímto životním obdobím a podporovat běžný způsob jejich života. Klademe důraz na respektování lidské důstojnosti a na zachování kvality stáří. Také je pro nás důležité, aby se prostředí co nejvíce blížilo domácímu," vysvětluje vedoucí útvaru služeb pro seniory Oblastní charity Brno Jana Kopecká.

Současné prostory však těmto záměrům nevyhovují. Budova, kterou získala Charita v morální restituci z roku 2000, již dříve sloužila jako domov pro seniory. Původní architektonické pojetí bylo zaměřeno spíše na aktivity plně mobilních lidí. Pro účely zařízení, které by mělo poskytovat zdravotně-sociální služby seniorům však bylo značně nevyhovující. "Když jsme navštěvovali maminku, připadalo nám, jakobychom chodili do nové rodiny. Péče o všechny klienty byla velice hezká. Bohužel ale na pokojích bylo až osm pacientů a neměli jsme tam žádné soukromí," popisuje situaci Hana Adamcová.

"Chceme upravit pokoje tak, aby vznikly buňky, které by více připomínaly rodinné prostředí. Dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařzením bude spojovat kuchyňka a společný obývací pokoj," upřesňuje ředitel Oblastní charity Brno Karel Kosina. V minulosti již proběhla rekonstrukce půdy, kde vznikl nový dvojlůžkový pokoj, a rozšířily se dva stávající pokoje o půdní prostory. V prostorách prádelny vznikla také nová terapeutická místnost. I v ní se terapeuti snaží přistupovat ke klientům co nejpřirozeněji. "Nechceme, aby se klienti účastnili tréninku paměti, nácviku jemné motoriky, nácviku hrubé motoriky, ale aby to všechno bylo zabaleno do liského přístupu," dodává Jana Kopecká.

Velkou část finančních prostředků na opravu získala Charita z Ministerstva práce a sociálních věcí. O zbývajících šestnáct procent žádá Jihomoravský kraj a město Brno. "Myslím si, že by mělo být v zájmu města, aby tyto nové prostory vznikly. Obdobně komlexní a ekonomicky úsporné řešení nenabízí v současné době žádný jiný poskytovatel," dodal Karel Kosina.

Rekonstrukce budovy by měla skončit v závěru roku, kdy budou prostory slavnostně otevřeny. K současným čtyřiceti třem lůžkům by mělo přibýt dalších dvacet. "Přesto máme v pořadníku sto osmdesát nevyřízených žádostí, převážně od seniorů vysoce či plně závyslých na pomoci druhé osoby," uzavírá Kopecká.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony