Brněnská charita pomůže v Kurdistánu

Brněnská charita pomůže v Kurdistánu
18. září 2017 Události

Pomoc pro Kurdistán - tak se nazývá projekt, do kterého se zapojila Diecézní charita Brno. Výtěžek sbírky pomůže v iráckém Kurdistánu. Zaplatí lékařskou pomoc v jednom z nejvíce postižených měst této oblasti - Shingalu.

Město Singhal, kde mají peníze pomoct, bylo dříve zničeno islamisty a v oblasti není vybavené lékařské středisko. „Sbírka by měla sloužit hlavně na platy tamních lékařů po dobu minimálně jednoho roku, dále na léky a lékařské zajištění,” sdělil koordinátor projektu Filip Habrman. Prostředky Ministerstva zahraničních věcí uhradí další materiální vybavení, dodává Habrman.

„Rádi bychom sbírkou získali nejméně tři miliony korun, zbytek peněz ve výši 7,5 milionu korun se budeme snažit získat prostřednictvím grantů a sponzorů,” sdělila mluvčí brněnské charity Ivana Němcová Reutin. Ročně by pak klinika mohla ošetřit až 5000 pacientů.

V srpnu roku 2014 byla tato shingalská oblast zpustošena tzv. Islámským státem, mnoho lidí zemřelo, další skončili v otroctví anebo byli sexuálně zneužiti. Koncem roku 2015 pak město osvobodila kurdská armáda, doplnila Němcová Reutin. „Shingal od svého osvobození byl městem duchů, kde operovali pouze kurdští vojáci. V posledních šesti měsících se však do něj začínají vracet celé rodiny,” řekl koordinátor mise Filip Habrman.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony