Boje v Sýrii pokračují, Člověk v tísni přerušil na několik dní práci

Boje v Sýrii pokračují, Člověk v tísni přerušil na několik dní práci
11. října 2019 Události

Člověk v tísni kvůli vojenské operaci Turecka na severovýchodě Sýrie přerušil na několik dní práci v této oblasti. Zároveň humanitární organizace varuje, že boje přinesou jen další nestabilitu a zhoršení situace pro statisíce místních obyvatel i vnitřních uprchlíků, kteří na tomto území žijí.

"Byli jsme nuceni přerušit naši práci. Už teď máme plány na pomoc lidem, kteří utíkají z těch oblastí a doufáme, že do několika dnů budeme schopni zase ten projekt rozjet a nadále poskytovat pomoc," přiblížil současnou situaci Proglasu koordinátor Člověka v tísni v Sýrii a Iráku Tomáš Kocian. Organizace dále pomáhá statisícům lidí v zemi, kde je situace kritická. "Naše humanitární pomoc spočívá především v dodávání jídla, potravinových lístků, vybavení domácnosti pro lidi, kteří jsou na útěku, podpora jejich rodin, dodávání služeb v táborech, kde jsou umístěni. V oblasti severovýchodní Sýrie, která do doby turecké invaze byla relativně stabilní, jsme se soustředili i na obnovu infrastruktury. Takže se jedná o klasickou stabilizační práci," pokračoval Kocian.

V oblasti severovýchodní Sýrie kontrolované Kurdy došlo k útoku tureckých vojenských jednotek. "Kromě množství vojenských ztrát má útok přímý dopad na velké množství civilního obyvatelstva, které tuto oblast obývá. Momentálně čísla mluví zhruba 60 až 70 tisících obyvatel, které opustily domovy. Počítáme s tím, že tyto počty budou každým dnem narůstat," uvedl Kocian. O vyostření situace v Sýrii v posledních několika dnech jsme informovali zde.

Člověk v tísni je nevládní nezisková organizace vycházející z myšlenek humanismu, svobody, rovnosti a solidarity. Společnost vznikla v roce 1992 a postupně se etablovala jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových a nestabilních oblastech a podporovat respektování lidských práv ve světě.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony