Biskup David mladým: Nesmíte ztratit spojení s Kristem

Biskup David mladým: Nesmíte ztratit spojení s Kristem
17. srpna 2017 Události Autor: Hana Kašpárková

Třetím dnem pokračuje Celostátního setkání mládeže. Dnešní podtitul „Nebojte se lásky/života“ provází celý program. Navázal na něm ve své dopolední homilii i pomocný ostravsko-opavský biskup Martin David, který vyzval mladé k nepřetržitému spojení s Kristem.

Během čtvrtečního kázání se biskup vrátil k evangelijnímu úryvku, v němž Ježíš kráčí po vodě. Pochyby apoštola Petra, který se cestou za Ježíšem začíná topit, biskup David přirovnal k mnoha situacím v životě mladých. „Kolikrát jsme tohle už i my v životě zažili. Udělali jste třeba nějaký více či méně odvážný krok víry, nějaké rozhodnutí, nějaké předsevzetí, slyšeli jste i to pozvání, ale potom zafoukal ten vítr pochybností typu: mám na to? Hodím se pro to? Nebude to velká změna v mém životě? Nevezme mi to hodně času? - a tak dále, a jdeme ke dnu,“ hovořil biskup k mladým s tím, že  dokud se Petr díval na Krista a šel za ním, tak bylo všechno v pořádku. „V okamžiku, kdy se začal rozhlížet kolem sebe a viděl vítr a rozbouřené vlny, tak se začal topit. My můžeme dostat strach, to není nic, za co bychom se měli stydět. Ale také to není něco, na co se máme soustředit. My potřebujeme pevnou oporu s Kristem,“ uvedl David.

„Musíte a máte ve svém životě udělat odvážné kroky víry, odvážná rozhodnutí, třeba tak, jak to udělal Petr: Pane poruč, ať přijdu k Tobě, chci jít k Tobě. Ale máte-li to udělat a mají-li to být kroky správným směrem, tak nesmíte ztratit spojení s Kristem. Je pravda, že být věrný Kristovu evangeliu v této společnosti a v této době, je možná podobné bláznovství, jako chodit po vodě. To rozhodování není snadné. Těch nejistot je spousta a věcí, ze kterých bychom mohli mít strach, je milion. Ale Ježíš nám tímto evangelijním příběhem dává jistotu, že nás neopustí ani ve chvíli, kdy dostaneme strach,“ řekl pomocný biskup a vysvětlil, co to v praxi znamená ono ,neztratit spojení s Kristem´: „Znamená to denní modlitbu, mše svaté s přijetím eucharistie, četba Písma. To jsou prostředky, ke kterým je potřeba se znovu a znovu vracet. Lidé kolem nás nepotřebují vidět zázraky, ale potřebují vidět víru,“ dodal David a popřál mladým, ať mají neustále odvahu a důvěru k odvážným krokům za Kristem.