Bílá sobota 2020 a její očekávané události

Bílá sobota 2020 a její očekávané události

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v den, kdy církev setrvává na modlitbách u Kristova hrobu v úvahách o jeho smrti z lásky k nám i o jeho sestoupení mezi mrtvé. V tento den se do západu slunce nekonají žádné obřady, ani mše svatá. Až večer nebo v noci začne slavení velikonoční vigilie, protože na úsvitu druhého dne (začátkem třetího dne od své smrti) Kristus vstal z mrtvých.

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, dnes od 17 hodin bude možné spatřit prostřednictvím internetového přenosu na adrese www.sindone.org a slovenská TV Lux. Mimořádné představení plátna, u kterého se bude modlit tamní arcibiskup Cesare Nosiglia, má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru.

Papež František povede v devět hodin večer velikonoční vigilii, kterou končí kajícné období půstu, jež začalo na Popeleční středu 26. února. 

Viglii Zmrtvýchvstání Páně bude celebrovat kardinál Dominik Duka ve svatovítské katedrále od 20 hodin a 30 minut, ve stejný čas i královehradecký biskup Jan Vokál. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul, plzeňský biskup Tomáš Holub shodně od 21 hodin. Ostravsko-opavský biskup Martin David začne s mší svatou již ve 20 hodin.  Odkazy na přímé přenosy jsou k dispozici na webech těchto biskupství, případně farností u jednotlivých katedrál. Ostatní biskupové budou, dle tiskového střediska České biskupské konference, sloužit mše za zavřenými dveřmi bez možnosti připojení se prostřednictvím přímého přenosu.

Jak vyzvali čeští a moravští biskupové, v noci ze soboty na neděli zapalme za okny našich domovů svíčku. Právě plamínek ve tmě je o velikonoční noci symbolem naděje a zmrtvýchvstalého Ježíše, který přemohl temnotu smrti. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony