Bezpečnost na Světových dnech mládeže v Krakově

Bezpečnost na Světových dnech mládeže v Krakově
20. července 2016 Události Autor: Petr Pospíšil

Světové dny mládeže v Krakově, jichž se zúčastní papež František, začnou už za týden. Organizátoři věnují maximální pozornost zajištění bezpečnosti.

Po útocích v Bruselu a ve Francii organizátoři nezaznamenali odhlášení ani zrušení registrací. Jak uvedla mluvčí Světových dnů mládeže 2016 Dorota Abdelmoulaová, „jen jedna osoba zrušila svou registraci bez udání důvodu“.

Bezpečnostní stupeň je na vysoké státní úrovni. V Polsku budou na setkání přítomny hlavy států. Na bezpečnost během setkání bude dohlížet asi 20.000 policistů, více než 1.000 vojáků, mezi nimi pyrotechnici se stovkou psů specializovaných na vyhledávání výbušnin. Ve službě bude i téměř 2.500 hasičů, 1.500 členů pohraniční stráže a více než 5.000 dobrovolných hasičů. Podle polské armády budou v případě potřeby k dispozici dvě záchranné helikoptéry, dvě letadla s jednotkami rychlého nasazení a deset kamionů s pitnou vodou. Do 2. srpna budou také probíhat evropské kontroly na hranicích s Polskem.

Vojáci pomohou i s řízením dopravy, s distribucí jídla a s dalšími potřebnými úkoly. Více než 750 polských a zahraničních vojáků se Světového setkání mládeže zúčastní jako poutníci. Dostupných bude 14 nouzových nemocničních oddělení, 10 přijímacích jednotek, 32 dalších záchranářských týmů, 40 týmů základní lékařské péče a přidaná nemocniční lůžka. V provozu bude doplňková telekomunikační infrastruktura, fungovat bude nezávislá komunikace mezi pracovníky a dobrovolníky.