Benediktini představili navrácený zámeček, chtějí obnovit poutní tradici

Benediktini představili navrácený zámeček, chtějí obnovit poutní tradici
27. července 2015 Události Autor: Petr Pospíšil

Barokní zámeček v Lesní Hluboké u Domašova na Brněnsku s přilehlými lesy byly v uplynulých dnech vráceny benediktinskému řádu v Rajhradě v rámci majetkového vypořádání. Během včerejší svatoanenské pouti byl místním obyvatelům areál zpřístupněn. Benediktini chtějí obnovit tradici poutí ke sv. Anně.

„Zámeček v Lesní Hluboké má honosný název zámeček, je to spíš taková větší venkovská vila, která v minulosti sloužila k rekreaci benediktinů a sídlila zde správa lesního hospodářství. V současné době se bude opět v těchto prostorách nacházet správa klášterních lesů a bude to také centrum toho lesního hospodářství“, vysvětlil převor kláštera P. Augustin Gazda s tím, že objekt zámečku bude vyžadovat kompletní rekonstrukci, protože je v dezolátním technickém stavu.

Domašovský farář P. Dominik Eremiáš poznamenal, že návrat majetku původním majitelům povede i k oživení vztahů kláštera s místní farností. „Farnost se více otevře mezilidským vztahům. Uvidí církev nejen z té své pozice, že nejsme jen malé společenství, ale velké společenství věřících. Ta naše farnost byla dříve uzavřenější, nyní se v tom svém společenství více otevře, vyjde z těch svých malých ulit, z malého prostředí a bude se setkávat s jinými farnostmi“, uvedl P. Eremiáš.

Účast na svatoanenské pouti předčila očekávání pořadatelů. Přišlo asi 250 lidí. Vzhledem k takovému ohlasu mezi místními obyvateli se benediktini rozhodli poutní tradici obnovit, takže i příští rok na svátek sv. Anny, se na místě pouť opět uskuteční.

Spolupráci obce Lesní Hluboké s bratry benediktiny i samotnou obnovu tradice vítá rovněž starosta Vladimír Ryšánek. „Osobně jsem skutečně rád, že to dostali benediktini zpátky, protože celou dobu se tady vlastní nic nedělo a opravy, které byly nutné udělat, alespoň ty základní, aby budovy nechátraly, jsme museli zajišťovat s pomocí památkářů, takže věřím, že když se to vrátilo zpět do těch správných rukou a ty peníze, které se tady vytěží v lese, se zase vrátí zpět sem, takže to bude ku prospěchu všech“, podotkl Ryšánek.

Celou reportáž si můžete poslechnout zde.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony