Benedikt XVI.: Nejsou dva papežové, papež je jen jeden

Benedikt XVI.: Nejsou dva papežové, papež je jen jeden
1. března 2021 Události Autor: Dominik Číž

"Nejsou dva papežové. Papež je jen jeden...," řekl Benedikt italskému listu Corriere della Sera u příležitosti osmého výročího svého odstoupení 28. února 2013. "Bylo to těžké rozhodnutí, ale udělal jsem ho při plném vědomí a věřím, že jsem udělal dobře. Někteří moji mírně "fanatičtí" přátelé jsou stále naštvaní, nechtěli přijmout moji volbu," uvedl.

Právě proto podle Benedikta vzniklo kolem jeho odchodu tolik konspiračních teorií: "Někteří řekli, že na vině je skandál Vatileaks, někteří, že komplot homosexuální lobby, někteří, že to byl případ konzervativního lefebristického teologa Richarda Williamsona. Nechtějí věřit ve vědomou volbu. Ale moje svědomí je v pořádku," uvedl emeritní římský biskup.

Benedikt XVI. s reportérem hovořil také o plánované cestě papeže Františka do Iráku. Ve spojitosti s ní vyjádřil své znepokojení. Je to podle něj "velmi důležitá cesta", bohužel se ale odehrává v obtížné době, což ji činí nebezpečnou - a to jak z bezpečnostních důvodů, tak kvůli pandemii koronaviru. "Budu Františka doprovázet modlitbami," řekl Benedikt.

Podle listu se bývalý papež během rozhovoru dvakrát dotkl politických otázek. Nejdřív vyjádřil naději, že se novému italskému premiérovi Mario Draghimu, který je "vysoce ceněn také v Německu", podaří vyřešit stávající politickou a zdravotní krizi v zemi. Také si podle svých slov váží nového amerického prezidenta Joea Bidena: "Je to katolík a věřící a osobně je proti potratům," uvedl Benedikt. Jako prezident má ale podle něj sklon přiklánět se k linii své domovské Demokratické strany. Pokud jde o genderovou politiku, Benedikt uvedl, že"ještě úplně nepochopil", jak se k ní Biden staví.

Podle Corriere della Sera trvalo setkání s Benediktem XVI. tři čtvrtě hodiny. Emeritní papež mluvil velmi tiše, tenkým, ale přesto důrazným hlasem. Jeho osobní tajemník, arcibiskup Georg Gänswein tu a tam něco překládal, jeho prohlášení Benedikt potvrzoval kývnutím hlavy.

Zdroj: Kathpress, VaticanNews, Corriere della Serra

Foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony