Běloruský arcibiskup Kondrusiewicz odchází na odpočinek

Běloruský arcibiskup Kondrusiewicz odchází na odpočinek
4. ledna 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Pouhých několik dnů po návratu z několikaměsíčního zahraničního exilu zbavil papež Tadeusze Kondrusiewicze úřadu minského arcibiskupa. Jeho rezignaci přijal včera, 3. ledna 2021, z důvodu jeho dosažení hraničního věku 75 let. 

Mons. Kondrusiewicz stál v čele diecéze Minsk-Mohylevsk od roku 2007 a byl zároveň předsedou konference běloruských katolických biskupů. Platí za výrazného kritika režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho násilného postupu vůči demonstrantům po zmanipulovaných prezidentských volbách. Kvůli tomu nebyl na konci srpna při návratu z návštěvy Polska vpuštěn zpět do země. Odtud se mohl po osobní intervenci papeže Františka vrátit teprve těsně před vánočními svátky 24. prosince. O jeho vpuštění do Běloruska v minulosti oficiálně žádali také například ministr zahraničí USA Mike Pompeo či šéf vatikánské diplomacie, arcibiskup Paul Gallagher.

Do čela minsko-mohylevské arcidiecéze jmenoval papež jako prozatímního administrátora Mons. Kazimierze Wielikosielce, O.P., který je pomocným biskupem diecéze v běloruském Pinsku.

NyníVonička pro milovníky...
Písnička: Z Kolárovic; Sóla: Hôrecká-Fanová Mária, Bulíková Janka, Kučera Jozef, Taška Andrej; Soubor: Kolárovičanka; CD: Z Bečvy do Kolárovic
11:00Barvínek
11:45Písně
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta
12:40Střípek poezie

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony