Belgičtí věřící vítají uvolnění koronavirových restrikcí

Po mnohaměsíční uzávěře ohlásila rozvolnění protikoronavirových opatření také Belgie. Ta se budou týkat také účasti na mších. Po vypuknutí pandemie loni na jaře země veřejně sloužené náboženské obřady zcela zakázala, a zařadila se tak mezi státy s nejpřísnějšími restrikcemi. 

Později, 9. prosince 2020, povolila účast maximálně 15 osob, bez ohledu na velikost chrámu či modlitebny. Katolická biskupská konference i jiné církve a náboženské společnosti dlouhodobě na vládu apelovaly, aby nařízení zmírnila, zejména aby se povolený počet osob odvíjel od prostornosti místa. Až dosud však bez výsledku.

Minulý týden Belgie poprvé od prosince zavedla první kompromisní řešení, a sice možnost konání mší a náboženských obřadů venku za účasti až 50 osob. Pořádat se ovšem mohou pouze na soukromých pozemcích, nikoliv například na prostranstvích před kostelem. Nyní vláda zveřejnila plán dalšího rozvolňování, podle nějž se od 9. června budou moci konat mše i v interiérech, a to za účasti až stovky osob. Další rozvolnění mají následovat v průběhu léta.

Podle výroční zprávy tamní biskupské konference z roku 2018 se více než polovina Belgičanů hlásí k římským katolíkům. Necelá desetina obyvatelstva se pak považuje za  katolíky, kteří svou víru praktikují. 

Zdroj: Vatican News, www.cathobel.be

Foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony