Arcibiskup Otčenášek: Ať si s Janem Vokálem rozumíme jako v Římě

3. března 2011 Události Autor: Filip Breindl

"On mě vodíval po vatikánských zahradách a ukazoval mi tamější budovy. Prosím, abychom si dobře rozuměli i tady, dokud mi ještě Pán popřeje v tomto životním údobí," reagoval devadesátiletý arcibiskup Karel Otčenášek (audio WAV)reagoval devadesátiletý arcibiskup Karel Otčenášek na zprávu o jmenování Mons. Jana Vokála 25. biskupem královéhradecké diecéze.

"Pane arcibiskupe, nesmírně děkuji za vaše pozdravení, víte, že si vás velice vážím, že jste hrál důležitou roli v mém kněžském povolání. (...) Svěřuji se z celého srdce do vašich modliteb, prosím vás o požehnání a samozřejmě to jsem já, kdo se těší velice moc, že budu blízko vaší osoby," vzkázal našemu nejstaršímu biskupovi otec Vokál, který byl s účastníky slavnostního shromáždění v kapli královéhradeckého biskupství v telefonickém spojení z Vatikánu, kde působí na Státním sekretariátu.

Svůj návrat do rodné diecéze a vůbec do země, z níž odešel v roce 1983, označil za náročnou výzvu, ocenil však pastorační práci biskupa Otčenáška i jeho nástupce Dominika Duky, který královéhradeckou diecézi vedl do loňského jmenování na pražský arcibiskupský stolec. "Jsem samozřejmě pohnut tím jmenováním. (...) Moje upřímné díky a hluboká vděčnost před Bohem patří vám (administrátorovi diecéze Josefu Kajnekovi a diecézní kurii) a všemu kněžstvu a v neposlední řadě věřícímu lidu celé královéhradecké diecéze za všechny modlitby a oběti, které byly přineseny za nového nástupce pana arcibiskupa Duky," uvedl nově jmenovaný biskup, (audio MP3)uvedl nově jmenovaný biskup, který se nyní začne připravovat na převzetí úřadu.

"Jak naznačil nový biskup Jan Vokál, pravděpodobně přijme biskupské svěcení v Římě a vypadá to, že to bude těsně po blahořečení Jana Pavla II. 1. května. Pravděpodobně hned po tom, 7. května, by byla intronizace tady," sdělil světící biskup Josef Kajnek, který zůstává administrátorem diecéze do té doby, než se nový biskup ujme svého úřadu. Zdůraznil, že jde zatím o předběžnou informaci, která se upřesní po dalších organizačních přípravách.

(Foto: Luděk Bárta)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony