Arcibiskup Duka: Karel Otčenášek otevíral církev společnosti

24. května 2011 Události Autor: Filip Breindl

„Odchází pevný svědek víry, člověk, pro kterého věrnost slibu, věrnost ideálu nebyla prázdným slovem. Co je však v těchto chvílích zvláště dobré připomenout a brát si jako inspiraci, je jeho vztah k národu a vlasti," uvedl v reakci na zprávu o úmrtí arcibiskupa Karla Otčenáška pražský arcibiskup Dominik Duka. Z Paříže, kde se právě nachází, poskytl Proglasu rozhovor o otci Karlovi.

"I když (Karel Otčenášek) mohl vykonávat správu diecéze pouze osm roků, tím biskupem se vždy cítil a měl takovou vnitřní odpovědnost za náboženský život, za kněžský život v diecézi," připomněl arcibiskup Duka (audio MP3)připomněl arcibiskup Duka skutečnost, že komunistické úřady bránily Karlu Otčenáškovi ve výkonu biskupské služby skoro 40 let. Dodal, že po roce 1989 se královéhradecký biskup snažil navázat na jednoho ze svých předchůdců Eduarda Brynycha, který na začátku 20. století modernizoval správu diecéze pro potřeby současné doby. "Pan arcibiskup Otčenášek šel v jeho stopách a dokázal tuto diecézi nastartovat pro 21. století. Mých jedenáct roků v královéhradecké diecézi nestačilo ani na to, abych všechny jeho iniciativy a všechny úkoly, které mi předal, plně splnil," konstatoval arcibiskup Dominik Duka, který v roce 1998 vystřídal Karla Otčenáška na královéhradeckém biskupském stolci.

Vzájemný kontakt podle arcibiskupa Duky trval více než 40 let a k poslednímu setkání došlo při nedávné intronizaci současného královéhradeckého biskupa Jana Vokála. "Už bylo jasné, že pan arcibiskup má před sebou pár dnů života. Což mě tak trochu i zasáhlo, protože moje celá kněžská dráha je poznamenána těmito setkáními. První bylo před více než 40 lety, kdy s jeho požehnáním jsem mohl nastoupit do semináře do Litoměřic. Bylo to zajímavé setkání - já byl v uniformě vojáka a on byl v montérkách dělníka opočenské mlékárny," vzpomíná královéhradecký rodák Dominik Duka (audio MP3)vzpomíná královéhradecký rodák Dominik Duka s tím, že osobní kontakt udržovali i v době nuceného pobytu otce Karla mimo diecézi při kněžské službě v Ústí nad Labem-Trmicích.

"Jestli někdo otevřel církev v naší zemi ostatní společnosti, tak to byl především pan arcibiskup Otčenášek," reaguje pražský arcibiskup (audio MP3)reaguje pražský arcibiskup na skutečnost, že k úmrtí otce Karla se soustrastně vyslovují také osobnosti společenského života včetně krajské samosprávy i prezidenta Václava Klause. "Ve své diecézi měl skutečně kontakt s každým. Měl ten veliký dar, že dokázal okamžitě být přijat nejrůznějšími společenskými i politickými vrstvami. Pro něho svobodný demokratický stát byl institucí, s níž pracoval v duchu toho ještě starého vlastenectví, které poznal jako malý chlapec v prvních letech Československé republiky," podotkl pražský arcibiskup.

V závěru telefonického rozhovoru z Paříže - kde se dnes účastní debatního večera s názvem "Uzdravení paměti v postkomunistické společnosti" - potvrdil výpovědi dalších souputníků arcibiskupa Otčenáška o zvláštní formě jeho smyslu pro humor. "To nebyl takový ten estrádní humor, to bylo spíš kratičké komentování některých událostí. Na druhé straně byl člověkem, který si odnesl z těch let kriminálu a perzekuce určitou opatrnost, že velmi často nedával najevo své pocity, své rozladění, své úzkosti. Ale byl to muž, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Dokázal vystupovat tak, že si mohl dovolit dělat humor i sám ze sebe," uzavřel arcibiskup Dominik Duka. (audio MP3)uzavřel arcibiskup Dominik Duka.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony