Archaion Kallos ukáže krásu pravoslavné hudební tradice

Archaion Kallos ukáže krásu pravoslavné hudební tradice
30. září 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Východní bohoslužbou v chrámu Narození přesvaté Bohorodice v pražské Malé Chuchli dnes začíná mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos. To v překladu znamená „starobylá krása“. Co na něm lze uslyšet, přiblížil Proglasu zakladatel festivalu a sbormistr Marios Christou.

Cílem je představit celé spektrum hudby východního křesťanství, tedy hudby, které se žádný festival ani soubor v Česku nevěnuje. A tím poukázat na její rozmanitost od jejích počátků až k postmoderně. Zazní jak byzantská duchovní, tak lidová hudba, stará hudba pravoslavných klášterů či díla předních současných autorů jako Philip Glass nebo Valentin Silvestrov. Jako každý rok jsou součástí i premiéry skladeb českých autorů. Naším cílem je také upozornit na to, že tato hudební tradice tvoří nedílnou součást evropské kultury,“ podtrhl Christou.

Ohledně zahajovací bohoslužby vysvětlil: „Jde o tzv. celonoční bdění svátku sv. Romana Sladkopěvce. Je to praxe pravoslavné církve, tyto bohoslužby někdy trvají až šestnáct hodin, jako na posvátné hoře Athos. Ta dnešní je „jen“ pětihodinová, začíná v 20:30 a končí v jednu ráno. Budou s námi zpěváci Giorgos Dimitriou, pocházející z Kypru a žijící v Rakousku, a Dimitrios Vitsios, jenž je řeckého původu a žije v Británii.“

Podrobný program, jehož součástí jsou také přednášky, filmová projekce či výstava ikon, najdete zde.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony