Angelika Pintířová: Uvědomili jsme si, jak se tady máme dobře

Angelika Pintířová: Uvědomili jsme si, jak se tady máme dobře

Na Celostátním setkání mládeže v Hradci Králové se také vařila exotická kuchyně, a to pod vedením boromejky Angeliky Pintířové v sídle národního vedení Papežských misijních děl.

Podrobnosti zazněly ve vysílání od redaktora Martina Weisbauera, Angeliky Pintířové z Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského a účastníka Antonína Ješuty, kterých se ptala moderátorka Adriana Růžičková.

Cílem workshopu bylo přiblížit život v misiích, protože úkolem Papežských misijních děl (PMD) je ve všech pokřtěných udržovat vědomí misionářské povinnosti plynoucí z křtu. Současně se doporučuje i šíření informací, to znamená poznávat, jak žijí katolíci v jiných zemích. Je nás jedna miliarda a dvě stě milionů a v Čechách si možná neuvědomujeme, že patříme k těm bohatým deseti procentům světa, říká sestra Angelika, která je ředitelkou PMD v pražské arcidiecézi.

V programu se mladí účastníci podívali pod pokličky katolíků jiných zemí. Dozvěděli se, co se kde vaří a zkusili si také sami něco připravit a ochutnat. Nešlo jen o exotickou atrakci, aby se mladí originálně zabavili, ale akce měla mnohem hlubší smysl. Totiž aby si uvědomili, co se v chudých zemích jí, co vše se dá jíst a jak se taková jídla připravují. Sestra Angelika mladé seznámila nejen s vařením, ale i s faktem, že takováto jídla jsou na africké poměry poměrně luxusní a že jídlo je k dispozici často jen jednou denně. Dvě suroviny k přípravě pokrmů byly přímo z místa původu – ze Zambie, a to červi a dýňové listy. Byl to od nich vlastně dárek vděčnosti, říká s úsměvem sestra Angelika.

V budově Národního ředitelství Papežských misijních děl v Hradci Králové proběhlo nejen vaření pokrmů z Afriky, ale i promítání krátkých filmů PMD. Poté se účastníci přesunuli na sousední terasy arcibiskupa Karla Otčenáška, kde po modlitbě připravená jídla konzumovali. Právě odtud proběhl živý vstup do vysílání se sestrou Angelikou

Dalším cílem workshopu bylo přiblížit život zakladatelky PMD Pauline Jaricotové, která byla nedávno (22. května) v Lyonu blahořečena. Rozdávala naději, ale zemřela v úplném zapomnění, její dílo jakoby zkrachovalo. Po sto letech je však papež uznal za své a po dvou stech letech dosáhla blahořečení, vyložila boromejka Pintířová.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony