Abdikace Benedikta XVI. z pohledu církevního právníka Přibyla

11. února 2013 Události Autor: Hana Sedláková

Papež Benedikt XVI. ke konci února opustí svůj úřad. Důvodem rozhodnutí je pokročilý věk římského biskupa a úbytek sil v posledních měsících. O právních souvislostech rezignace jsme hovořili s církevním právníkem Stanislavem Přibylem.

Počítá církevní právo se situací, ve které sám papež oznámí odchod z úřadu?
Církevní právo s touto možností počítá. Hovoří o ní kánon 332 kodexu kanonického práva, paragraf druhý. Tento úkon se nazývá renunciace čili zřeknutí úřadu. K jeho platnosti se vyžaduje, aby zřeknutí bylo svobodné a aby bylo řádně sděleno. Jde tedy o takový způsob, který není pokoutný či netransparentní, způsob vhodně zvolený k oznámení tohoto vážně rozmyšleného kroku. Neexistuje totiž žádná autorita v církvi, natož pak mimo církev, které by se papež zodpovídal do té míry, že by jí musel svou rezignaci oznámit, nabídnout nebo ji nechat schválit. Toto prostě není. Čili se nevyžaduje, aby renunciace byla od kohokoliv přijata.

Co se stane po odchodu papeže Benedikt XVI. z úřadu? Jak to bude vypadat s výkonem nejvyššího úřadu než bude zvolen a do úřadu uveden nový papež?
Do té doby platí nihil innovetur. Když se papež takto zřekne úřadu nebo zemře, což je častější, tak platí zásada, že se nemá nic v církvi měnit. Zároveň začne platit zákon o volbě nového papeže, který je z roku 1996 a jmenuje se Universi Dominici Gregis. Tam jsou podrobně popsány veškeré procedury, které povedou k volbě nového papeže.

Jinými slovy, tato situace se v následcích neliší od situace, kdy papež zemře…
Není důvodu, aby se lišila.  V církvi je zapotřebí, aby všechny procesy probíhaly standardně, i když se zdá, že tento úkon se dost vymyká tomu, na co jsme byli dosud v dějinách zvyklí. Na druhou stranu renunciaci už známe – odstoupil například předchůdce Bonifáce VIII. Petr Celestýn V. Pak se Bonifácovi VIII. vytýkalo, že donutil tohoto papeže k rezignaci a Dante ve své Božské komedii umístil Bonifáce VIII. do pekla.

Myslí církevní právo také na existenci někoho, kdo by se dal označit za emeritního papeže? Tedy žijícího člověka, který v minulosti vykonával papežský úřad, ale v současnosti ho už nevykonává?
Ano, známe třeba Petra Celestýna V. Papež po své rezignaci zkrátka pravomoci nevykonává. My teď tu zkušenost po mnoho staletí nemáme, ale je třeba jasně říci, že Benedikt XVI. je velmi zdrženlivý a nebude slyšet na nějaké mediální pokusy. Jistě nebude podrývat autoritu svého nástupce opačnými vyjádřeními poskytovanými novinářům. To určitě dělat nebude.

Jak jste na rezignaci papeže Benedikta XVI. reagoval vy osobně? Byl jste překvapen nebo jste něco obdobného očekával?
Já jsem to očekával v případě Jana Pavla II., když se jeho zdravotní stav zhoršoval. Vím také, že dnešní kardinál Karl Lehmann vyjádřil tenkrát domněnku, že když papež pocítí, že nebude moci dál, sám bude rezignovat, což samozřejmě bylo mediálně dezinterpretováno tak, že Lehmann si už přeje, aby papež byl pryč. Ale u tohoto papeže jsem s tím nepočítal, tu informaci jsem dostal před pěti minutami a první, na co jsem se zeptal, jestli není prvního dubna – apríla.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony