13+ o vývoji epidemie s Lenkou Přibylovou

13+ o vývoji epidemie s Lenkou Přibylovou

Epidemie nemoci covid-19 v Česku dále zrychluje. Opatření v Česku se dnes přesunula ze třetího do čtvrtého stupně, rizikový index protiepidemického systému PES je však, podle údajů ministerstva zdravotnictví, v pátém, nejvyšším stupni. Ukazuje 76 bodů. O dalším vývoji a způsobu výpočtu rizika v 13+ hovořila Lenka Přibylová, která se na Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity věnuje modelům a predikci epidemie.

Nových případů covidu-19 bude tento týden podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška průměrně kolem 6000. Reprodukční číslo je 1,2 a roste i podíl pozitivních ze všech testů. V říjnu jste v našem vysílání přiblížila matematické modely epidemie. Potvrdilo se to, co jste říkala, že budou narůstat počty nemocných i hospitalizovaných. Po zavedení přísných opatření počty klesly, nyní jsou opět na vzestupu. Kdy se mohou projevit zákazy, které dnes vešly v platnost?

Výsledky se mohou projevit během deseti dnů. Hodně záleží na tom, jak zareagují lidé. Musím říct, že mám velmi dobrý pocit z toho, jak přistoupili k antigenímu testování. Podle prof. Duška jich včera bylo na ně nahlášeno kolem čtvrt milionu.  Doufáme, že sníží nálož viru v populaci, podobně jak tomu bylo v případě testování v domovech pro seniory a sociálních zařízeních.
 
Od našeho posledního rozhovoru vznikl i Protiepidemický systém (PES) a index rizika. Jak ho hodnotíte? 
 
Je důležité chápat, že index rizika přímo vypočítává budoucí nápor na nemocnice. Ten závisí jednak na počtu a struktuře aktuálně nakažených a růstovém faktoru R, ale také na tom, kolik nakažených neodhalíme. A právě tato část indexu byla původně kalibrována a vypočítávána pomocí počtu pozitivních PCR testů, které jsou ve většině indikované hygienami. Při připočítání antigenních testů, nebo jakýchkoli jiných neindikovaných, ale není možné dál používat původní způsob výpočtu. Uměle se totiž snižuje. A to je důvod, proč ten první, od počátku počítaný index, dnes ukazuje 76, a druhý, po přidání výsledků z komunitního testování, ukazuje mnohem menší hodnotu. Skupina odborníků aktuálně vytváří novou metodiku, která bude tuto část indexu rizika odhadovat přímo - z nemocničních dat.
 
Lze se tedy spolehnout na to, že budou použita ta správná opatření? 
 
Na index rizika, který bude vypovídat o tom, jaké je riziko zahlcení nemocnic v tom následujícím týdnu, se bude možné spolehnout. Nevím ale, jak na to politici zareagují. I v minulosti index rizika ukazoval na to, že bychom měli opatření zpřísnit a nestalo se tak, nebo jen nedostatečně. 

Co podle Vašich informací a propočtů pomáhá nejvíce?

Na to odpověděl výzkum zveřejněný v prestižním časopise Science, jehož spoluautorem je hlavní tvůrce indexu rizika Jan Kulveit. Na základě studia opatření v desítkách států v jarní vlně vědci statisticky odhadli účinnost těchto opatření a prokázali, že nejúčinnějším opatřením je opravdu snížení počtu lidí, kteří se smí shromažďovat. Podle těchto vědeckých podkladů vznikala původní tabulka PES. Čím větší je index rizika, tím násobně více je nutno omezit kontakty, protože index rizika pracuje s logaritmickou škálou, ne lineární. Tím lze epidemii zbrzdit a stáhnout natolik, aby se zahltily nemocnice.

Druhým velice účinným opatřením, byť dříve hodně diskutovaným, je uzavření škol. S tím souvisí např. nynější zavedení roušek ve školách. Pro zvládnutí dalšího období je ale hlavně potřeba, aby lidé, i když jsou z toho unavení, ta opatření dodržovali a věděli, proč.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony