1. říjen 2020 - očekávané události

1. říjen 2020 - očekávané události
1. října 2020 Události Autor: Filip Breindl

Vybíráme z událostí očekávaných ve čtvrtek 1. října 2020.

Dnes a zítra je možné hlasovat v senátních a krajských volbách v domovech seniorů a podobných zařízeních, která jsou uzavřena kvůli epidemii koronaviru. 

V celé republice začíná festival Den architektury, který se zaměří i na sociální témata nebo ekologii a připomene také výročí architektů Adolfa Loose i Josefa Gočára.

Stejně tak se na různých místech země uskuteční Týden čtení dětem, jehož 10. ročník dnes startuje.

V olomoucké katedrále  odslouží arcibiskup Jan Graubner mši svatou za Policii ČR, a to včetně policistů, kteří položili svůj život při výkonu služby.

Na Slovensku začne platit nouzový stav. V platnost vstoupí také další opatření včetně povinného nošení roušek na veřejnosti.

V Bruselu se sejde mimořádný summit Evropské unie.

Přísahu složí nový belgický premiér Alexander De Croo

V třebíčském kostele sv. Martina se potřetí setkají podporovatelé ochrany nenarozeného života. Na programu je mše, zahájení výstavy Život je dar a diskuse.

Večer chval s bratry františkány proběhne v Plzni.

Výstavu básní, prózy, obrazů a keramiky zahájí v Divadle U Kapličky v Českých Budějovicích služba pro osoby s duševním onemocněním tamní Charity.

V kostele Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Ohří zazní koncert v rámci Českého varhanního festivalu.

V chrudimském muzeu zahájí výstavu s názvem Víra v umění - umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku.

Za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila odstartuje na zámku v Moravských Budějovicích výstava s názvem Překonej stěnu smrti, která zachycuje tragické příběhy lidí za "železnou oponou"..

Na Univerzitě Palackého se oficiálně otevře Český institut výzkumu a pokročilých technologií.

V Paříži se uskuteční církevní pohřeb britsko-francouzského herce Michaela Lonsdalea [majkla lonsdejla], nositele Césara za roli trapistického bratra Luca ve filmu O bozích a lidech. 

Knihu rozhovorů s paterem Tomášem Petráčkem s názvem Naděje v dějinách uvede autor Martin Bedřich na Dominikánské 8, kulturním prostoru při klášteře sv. Jiljí v Praze. Jako hosté vystoupí například historik Jaroslav Čechura či biskup Václav Malý.

O postup do Evropské ligy se pokusí fotbalisté Plzně na hřišti izraelské Beer Ševy a Liberec proti APOELu Nikosia z Kypru.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony