1. neděle adventní 2022 a její očekávané události

1. neděle adventní 2022 a její očekávané události
27. listopadu 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

První adventní nedělí začíná nový církevní rok a období adventu. Muzeum Karlova mostu nabídne vernisáž Tridentských betlémů, kterou zahájí kardinál Dominik Duka a lyžařka Kateřina Neumannová.

Ode dneška si budou lidé v obci Radovesnice na Kolínsku moci prohlédnout velký keramický betlém zhotovený výtvarníkem Pavlem Rajdlem. Skříňový otevíratelný betlém s více než 450 figurkami vytvářel Rajdl postupně od roku 2013. Součástí jsou mimo jiné dva andělé s rouškou jako připomínka celosvětové pandemie. Letos přibylo ve spodní části symbolické peklo. Betlém umístěný na zadní stěně bývalé radovesnické hasičárny si lidé budou moci navštívit do konce ledna příštího roku.

Vernisáž výstavy Anděl v ruině nabídne zámek Teplice. Výstava Salesiánského střediska Štěpána Trochty – domu dětí a mládeže představuje výtvarná díla účastníků 10. ročníku soutěže Namaluj svého anděla, která byla inspirována projektem Živého domu v Teplicích. Součástí vernisáže bude kreativní dílna pro nejmenší návštěvníky.

Opera Jihočeského divadla uvede premiéru díla Hej Mistře v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a hudebním nastudování Davida Švece. Divákům nabídne mimořádné scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a koncertní provedení adventních a vánočních písní Adama Václava Michny z Otradovic Nové Hvězdy nové Světlo.

Neformální setkání rodin odlišných kultur Rodina odvedle, které má za cíl podpořit integraci cizinců žijících v České republice, se uskuteční na třiceti různých místech Česka. Pořádá spolek Slovo 21.

V Praze začne osmý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, který prezentuje projekty na pomezí umění, dokumentu a péče. Zájemci se po dobu trvání mohou zapojit do Mikulášské sbírky pro maminky s dětmi z domova Svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou.

Historik Jan Kvapil okomentuje vykopávky bývalé poutní kaple na Předním Cínovci, ve které stával jedinečný pozdně gotický oltář Nanebevzetí Panny Marie, nyní umístěný ve stálé expozici teplického muzea. S průběhem a výsledky archeologického výzkumu seznámí archeoložka teplického muzea Lucie Kursová.

Institut klinické a experimentální medicíny v Praze vyhlásí výsledky European Health Hackathonu 2022. Týmy se budou zabývat výzvami pro inovativní řešení ve zdravotnictví, mimo jiné na téma interaktivního pomocníka pro diabetiky, nástrojů na vzdělávání pacientů či okamžitého přivolání první pomoci.

Slovinci budou hlasovat v referendu o trojici zákonů týkajících se nezávislosti veřejnoprávního rozhlasu, organizace slovinské vlády a dlouhodobé lékařské péče.