Roman Joch: Žádoucí a správné rozhodnutí Ústavního soudu

Roman Joch: Žádoucí a správné rozhodnutí Ústavního soudu
11. září 2009 Komentář týdne, Události Autor: Filip Breindl

V Komentáři týdne na Proglasu vyslovil ředitel Občanského institutu Roman Joch podporu čtvrtečnímu nálezu Ústavního soudu, který zrušil ústavní zákon, jímž jednorázově zákonodárci rozhodli o rozpuštění poslanecké sněmovny, aby umožnili konání předčasných voleb. Jejich termín se tak z října odsouvá, politická scéna hledá způsob, jak je uskutečnit na začátku listopadu.

"Náš ústavní systém není hodnotově neutrální. Ta zkušenost s totalitarismy 20. století ukázala, že v rámci legality pozvolných změn ústavy lze nastolit naprosto nelegitimní totalitní řád, který likviduje lidská práva občanů a likviduje rovněž jejich životy", vysvětluje Roman Joch, proč považuje nález Ústavního soudu za žádoucí rozhodnutí. V Komentáři týdne dále doplnil, že teorie přirozeného práva, kterým se řídí většina evropských ústavních pořádků, stanoví objektivitu a nezcizitelnost základů spravedlnosti daných lidskou přirozeností (v křesťanském pojetí Stvořitelem). "Rovněž podle naší ústavy základy demokratického právního státu jsou nezměnitelné", připojuje Roman Joch s tím, že takové základní hodnoty nemůže měnit ani absolutní většina zákonodárců, tedy 200 poslanců a 81 senátorů. "Ústavní soud nyní vztyčil ukazováček a řekl stop: toto nemůžete dělat. Vy smíte změnit ústavu navždy a změnit nová pravidla a dodržovat je, ale nemůžete jednorázově ignorovat ústavu a dělat si, co chcete. (...) Byl to den, kdy se rozhodlo, že naše ústava je konzervativním dokumentem. Konzervativním v tom smyslu, že určité hodnoty konzervuje navěky a žádná svévole většiny je nemůže nikdy popřít," uzavírá svůj komentář Roman Joch. Celý záznam najdete po odvysílání pořadu v našem audioarchivu, zveme také k diskusi pod tímto článkem. 

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Koncert číslo 3 pro violoncello a orchestr a moll, opus 5 (1819) - Allegro; Autor: Kraft Mikuláš; Dirigent: Farkač Hynek; Sóla: Hošek Jiří - violoncello
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony