Komentář týdne: Olga Kopecká-Valeská o náboženské svobodě

3. prosince 2010 Komentář týdne, Události Autor: Michal Giacintov

V prvním prosincovém Komentáři týdne se Olga Kopecká-Valeská zamýšlí nad problematikou náboženské svobody. Studie ukazují, že náboženství jsou ve světě  na vzestupu. To se netýká jen islámu, ale i křesťansví. Zároveň různé statistiky připravované státy a nevládními organizacemi potvrzují, že svoboda vyznání je v mnoha zemích potlačována. Jak je na tom podle jedné z nich Česká republika? A co náboženská svoboda křesťanů v Iráku? Poslouchejte v sobotu 4. prosince v 7.30 a 18.30, v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin.

Od vydání deklarace druhého vatikánského koncilu o náboženské svobodě Dignitatis humanae brzy uplyne 45 let.Lidská osoba má právo na náboženskou svobodu. Tato svoboda záleží v tom, že všichni lidé musí být prosti nátlaku jak ze strany jednotlivců, tak ze strany společenských skupin a jakékoli lidské moci, takže nikdo ani nesmí být donucován jednat v oblasti náboženství proti svému svědomí, ani mu nesmí být zabraňováno jednat podle svého svědomí soukromě i veřejně,“ uvádí text. V komentáři tohoto týdne se publicistka Olga Kopecká – Valeská bude věnovat právě tomuto stále více aktuálnímu tématu.

V úvodu svého komentáře se zamyslí nad výsledky letošní zprávy ministerstva zahraničí Spojených států o stavu náboženské svobody. Ve zprávě se psalo také o České republice. K zemím, kterým se zpráva věnovala nejvíce patří i Irák, kde před měsícem došlo k útoku na křesťany v kostele v Bagdádu. Olga Kopecká – Valeská si všimla, že na tamější neutěšenou situaci iráckých křesťanů poukazují i umírnění představitelé islámu. Na závěr komentáře tohoto týdne posluchače seznámí s nadějnými závěry jedné studie londýnské univerzity.

Komentář týdne poslouchejte v sobotu 4. prosince v 7.30 a 18.30, v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin. Záznam pořadu najdete po odvysílání v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony