Komentář týdne: Nad americkou zprávou o náboženské svobodě ve světě

Komentář týdne: Nad americkou zprávou o náboženské svobodě ve světě
3. října 2008 Komentář týdne Autor: Kateřina Vitouchová

Stranou zájmu většiny médií v Česku zůstala výroční zpráva ministerstva zahraničí Spojených států o stavu náboženské svobody ve světě, kterou 19. září zveřejnila šéfka americká diplomacie Condoleezza Riceová. Nejen nad tímto dokumentem uvažuje v komentáři nedlouho před začátkem českého předsednictví EU publicistka Olga Kopecká-Valeská, poslední ředitelka českého vysílání Rádia Svobodná Evropa. Uslyšíte na Proglasu  v sobotu v 7.30 nebo v 18.20 (v neděli v 1.45 a v pondělí v 15.10), po premiéře kdykoli z audioarchivu.

Cílem zprávy je dokumentovat jednání vlád a úřadů v zemích, které lidem znemožňují svobodně projevovat náboženské vyznání, kvůli vyznání je pronásledují a tolerují násilí páchané na příslušnících náboženských menšin. Zároveň dokumentuje, kde naopak princip svobody náboženského vyznání respektují, chrání a prosazují. Samozřejmě zahrnuje i jednotlivá hodnocení evropských států včetně Česka.

 

Kompletní americkou zprávu o svobodě vyznání za rok 2008 si mohou zájemci přečíst na internetových stránkách vedení diplomacie Spojených států, kde lze také do 30. prosince dokument objednat v tištěné podobě. Výtah, týkající se poměrů u nás, najdete například na osobních stránkách českého katolického primase, pražského arcibiskupa Miloslava kardinála Vlka.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es-dur pro klarinet a orchestr op. 36 - Allegro; Autor: Kramář František Vincenc; Dirigent: Caeyers Jan; Sóla: Boeykens Walter - klarinet; Soubor: Nový belgický komorní orchestr
12:40Střípek poezie
12:45Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony