Lidé bojují se záplavami, charita vyhlásila sbírku

Lidé bojují se záplavami, charita vyhlásila sbírku

AKTUALIZOVÁNO Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po krátkém nočním poklesu opět stoupají. V 8 hodin platil třetí povodňový stupeň na 16 místech. Předpověď je nepříznivá a Český hydrometeorologický ústav vydal novou výstrahu před povodněmi. Finanční pomoc přijímá ostravsko-opavská charita na čísle účtu 5015003434/5500, variabilní symbol 333. Dárcovskou SMS můžete posílat na číslo 87777 ve tvaru DMS POVODNE2010.

Stav ohrožení platí od pro Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký i Jihomoravský kraj. Podle předpovědních modelů mohou srážky dopoledne opět zesílit, takže v těchto krajích hrozí další vzestupy řek.

Situace v Povodí Bečvy a okolí

Voda již zaplavila téměř celé Troubky na Přerovsku, dvoutisícovou obec, kterou záplavy zdecimovaly v roce 1997. Lidé jsou postupně evakuováni. Starosta Radek Brázda odhadl, že evakuace může trvat i několik hodin. Na pomoc hasičům míří armáda. Výška hladiny zatím není tak vysoká jako při tragické povodni v roce 1997, situace je ale velmi podobná, dodal starosta.

V Přerově zaplavila voda z rozvodněné Bečvy teplárnu, je mimo provoz. Kvůli povodním jsou na Přerovsku zřejmě stovky domácností bez elektřiny.

Situace na Moravskoslezsku

Vážná situace je v Bohumíně na Karvinsku, kde voda ohrožuje trafostanici. "Pokud se nám ji nepodaří uchránit, bude celé město bez elektřiny. To by zastavilo čerpání vody ze zaplavených prostor. Bude to boj. Budeme bojovat o každý centimetr," řekla Lucie Balcarová, mluvčí města, kde žije 23.000 obyvatel. K rozvodně voda prosakuje přes improvizované hráze z pytlů s pískem. Podle Povodí Odry zatím není jasné, kam až mohou hladiny vystoupat. Pršet má do středy a podle předpovědi počasí má v regionu během dne spadnout až 70 milimetrů srážek. "To se už začalo plnit, a řeky opět stoupají," řekl dispečer povodí.

Zlínský a Jihomoravský kraj

Ve Zlínském kraji byla noc podle hasičů klidná, záchranáři vyjížděli většinou jen kvůli monitoringu vod, řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Třetí stupeň povodňové aktivity platí na Bystřici u přehrady Bystřička na Vsetínsku, a to nad i pod nádrží, a také na řece Moravě ve Spytihněvi nedaleko Uherského Hradiště a v Kroměříži. V noci vystoupala na hodnoty znamenající stav ohrožení znovu také Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí a v Rožnově pod Radhoštěm.

Hladina řeky Moravy na jejím dolním toku jde stále nahoru poté, co byl v úterý vyhlášen třetí a tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Řeka se v tomto úseku stále drží v korytě a škody nenapáchala. Její průtok by měl kulminovat v noci na středu, řekli dnes pracovníci dispečinku Povodí Moravy. Boj s vodou v Jihomoravském kraji je nejúpornější v Hodoníně, kde skupina 140 hasičů plnila celou noc pytle s pískem a těmi pak zpevnila 400 metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy.

Pomoc Arcidiecézní charity Olomouc

Humanitární pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc dnes odpoledne vyjeli s první humanitární pomocí lidem postiženým povodněmi. Na žádost Charity Valašské Meziříčí vezou Robert Neugebauer a P. Rostislav Strojvus zásilku čisticích a desinfekčních prostředků a deky. Zároveň budou monitorovat situaci v oblasti pro případnou další pomoc. Dárci mohou finančně pomoci prostřednictvím sbírkového konta ostravsko-opavské charity. Číslo účtu: 5015003434/5500, variabilní symbol 333. Dárcovskou SMS můžete posílat na číslo 87777 ve tvaru DMS POVODNE2010.

Vláda poskytne na pomoc vojáky

Vláda dnes rozhodla o možnosti nasadit při nynějších záplavách mimo záchranný systém 800 vojáků, už nyní o ně mohou kraje žádat. Novinářům to řekl vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. První žádost podle něj vláda obdržela od hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, který vojáky požádal o 500 mužů především pro odstraňování následků povodní. 

Barták po mimořádném jednání kabinetu zdůraznil, že integrovaný záchranný systém pracuje bez problémů a vojáci budou případně nasazeni právě až v následné fázi odstraňování následků. "Pomoc armády se předpokládá jen v případě nějakého výrazného zhoršení, nebo v té následné fázi. My jsme schopni vyčlenit v krátké době až do 5000 našich sil a prostředků," řekl Barták. Připomněl, že vojáci mají například vrtulníky schopné operovat v nočních podmínkách. 

Pro potřeby krajů jsou vyčleněni ženisté, příslušníci záchranných rot a další specialisté, například geodeti. Vojáci už pomáhají, situaci ze vzduchu dnes monitorovaly dva jejich vrtulníky.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony