T. Halík na Studentském Velehradě: Víra potřebuje vzdělávat

T. Halík na Studentském Velehradě: Víra potřebuje vzdělávat
22. dubna 2016 Události Autor: Filip Breindl

Probíhá 13. ročník Studentského Velehradu – setkání organizovaného Vysokoškolským katolickým hnutím. S přednáškou „Návrat náboženství a střet civilizací“ na Velehradě vystoupí profesor Tomáš Halík. Duchovní správce akademické farnosti v Praze poskytl Proglasu rozhovor v živém studiu, které vysílá ze Studentského Velehradu.

"Chci ve své přednášce hovořit o těch velkých změnách, které jsou na současné světové náboženské scéně. Vývojem, který je opravdu nový, pronikavý a učíme se mu nějak rozumět a zmapovat ho, jsou na jedné straně zaskočeni ti, kteří se domnívali, že náboženství bude pomalu mizet z tohoto světa - tak tomu nebude. Ale i ti, kteří si představovali, že možná dojde k návratu tradiční podoby náboženství, se asi spíše dočkají jejího ústupu. Náboženství se transformuje, proměňuje a já se chci věnovat třem oblastem, které jsou ambivalentní, jsou tam šance i určitá rizika. Jde jednak o vstup náboženství do veřejné politické sféry, za druhé o proměny chápání Boha a náboženských témat v současné postmoderní filosofii a teologii a za třetí o rostoucí zájem o spiritualitu. Samozřejmě také se budu věnovat tomu, co je velmi aktuální tváří v tvář radikalismu islamistů. Chtěl bych ukázat, že je skutečně neopodstatněný ten hysterický strach, který je u nás z migrantů a který je zneužíván některými politickými demagogy. Ano, je to vážný problém, který Evropa musí řešit solidárně, ale musí to řešit s rozumem a znalostmi. Stále poukazuji na velké nebezpečí, když si lidé pletou islám jako takový s radikálním islamismem, který zneužívá náboženské termíny a symboly ke svým politickým cílům. Radikálové, džihádisté chtějí ukázat islámskému světu, že Západ nenávidí islám - to není pravda, my s islámem dovedeme žít, ale říkáme zásadní ne džihádismu."

Hovořil jste o vzdělání - myslíte, že je zde podstatná role vysokoškoláků, aby upokojili společnost nebo do těch debat přinášeli racionální pohled?

"Samozřejmě. To, že se tady daří nejrůznějším předsudkům proti náboženství vůbec a potom proti jednotlivým náboženstvím, je dáno tím, že naše společnost je nábožensky zoufale nevzdělaná. Lidé říkají ateistická, není ateistická, ale je bohužel nábožensky nevzdělaná. Kdo jiný může přinést změnu než mladí lidé, kteří jsou vzdělaní v různých oblastech? Vždycky jim ukazuji, že také jejich víra musí být také vírou promyšlenou a vzdělanou, aby byla kompatibilní s jejich celkovým vzděláním. Je potom paradoxní, když člověk je na vysoké úrovni ve svém oboru a má úplně dětinské představy o náboženství a ještě se hlásí ke křesťanům. Je třeba, aby člověk svou víru promýšlel, vzdělával se a svůj vhled předával do okolí."

Jste pravidelným hostem Studentského Velehradu. Proč se stále vrací, co vás sem láká a co chcete studentům předávat?

"Jsem tu od samého počátku, velmi dobře si pamatuji na první Velehrad, kdy jsme dělali pěší pouť a já jsem došel s opravdu zničenýma nohama. Vracím se sem stále, protože je to jedinečná příležitost, kdy se setkávají mladí věřící lidé, ale i hledající, a o ty především jde. Myslím, že je třeba tyto dny naplnit jednak společnou modlitbou a lidským setkáním, ale pak také těmi referáty, které dávají impuls k zamyšlení."

Letos prožíváme rok Božího milosrdenství. Myslíte, že je tady příležitost pro účastníky akce o milosrdenství hlouběji uvažovat v tomto společenství?

"Určitě ano a myslím, že milosrdenství je součástí poselství papeže Františka. Jsem hluboce přesvědčen a zde o tom chci hovořit, že s pontifikátem papeže Františka nastává nová kapitola v dějinách křesťanství. Je třeba se neomezit pouze na obdiv a lásku k osobnosti papeže. On si jistě zaslouží obrovský obdiv, obrovskou lásku, je to veliká osobnost a vyzařuje morální autoritu přes hranice církví. Nemůžeme ale zůstat jen u obdivu, ale také rozumět jeho poselství. On skutečně přináší novou verzi křesťanství pro naši dobu. V dějinách došlo k mnoha takovým proměnám, překročení nového prahu. To se děje teď s tímto papežem - například poslední exhortace Amoris Laetitia, která vychází ze synodu o rodině, přináší nové akcenty, nový jazyk, nového ducha. Média sledují jen to, zda se bude měnit učení, ale on nemění učení, nemění instituce, ale mění ducha. Dává to nové víno, které si vyžádá nové ty měchy. Myslím, že je třeba pozorně studovat, naslouchat poselství papeže Františka, protože on může obnovit křesťanství a do značné míry obnovit morální klima našeho světa. Dělá to, ale aby to mělo celosvětový dopad, je třeba, aby zejména mladá generace jeho poselství naslouchala, rozuměla mu, přijala ho a šířila ho. A myslím, že tohle je jedna z příležitostí."

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony