Spisovatel Kasáček: "Kněží z případu Babice byli velmi stateční!"

Spisovatel Kasáček: "Kněží z případu Babice byli velmi stateční!"
15. listopadu 2016 Události

Život a mučednickou smrt kněží Jana Buly a Václava Drboly od Babic mapuje nová kniha autorů Miroslava Kasáčka a Luďka Navary. Nakladatelství Host ji dnes představí za přítomnosti obou spisovatelů v pražské knihovně Libri Prohibity.

Kniha A přece budu blízko popisuje osudy dvou kněží v případu Babice, při kterém v 50. letech komunisté v inscenovaném procesu perzekuovali a odsoudili k smrti mnohé rolníky a duchovní. 79letý Miroslav Kasáček, zakladatel Občanského sdružení paměť, se tzv. případu Babice věnoval i v minulých knihách: „Před osmi lety jsme napsali knihu Mlynáři od Babic, která prezentovala osudy rodin, jež byly trestány komunistickým režimem,“ říká Kasáček a dodává, proč má k tématu tak blízko: „Žil jsem v té oblasti, a bylo mi divné, že slušní lidé, které jsem znal, a kteří chodili za mým tatínkem, jsou naráz zavřeni, už se nevrátí, jsou vystěhováni ze svých statků, jejich děti nemohou studovat… Už tehdy mi to vrtalo hlavou, jak je to možné, vždyť to jsou slušní lidé!“

Příběhům bezpráví, kterého se dopouštěl komunistický režim, se naplno věnoval také kvůli slibu, který dal tchánovi: „Okolnosti případu Babice velmi zasáhly rodinu mé ženy, někteří členové byli zavřeni či popraveni. Snažil jsem se proto splnit přání mého tchána, aby ta nespravedlnost, která se stala, byla zveřejněna.“ Knihami tak společně s druhým autorem Luďkem Navarou chtějí českému národu připomenout, že některé věci v minulosti ještě stále dorovnané nejsou.

V září 2011 bylo zahájeno řízení o blahořečení Václava Drboly a Jana Buly. Publikaci doprovází bohatá obrazová příloha. Příběh farářů Jana Buly a Václava Drboly, duchovních, které komunisté mučili a následně popravili, je podle Kasáčka napsán velmi čtivě, pro věřící i nevěřící: „Není to žádný historický soupis. Myslím, že je to napsáno tak, že se mohou čtenáři s příběhy ztotožnit,“ a pokračuje: „Dnes se mluví především o smrti obou duchovních. Tito kněží byli ale velmi stateční. Pracovali i přes zákaz s mládeží, velmi to s ní uměli! Jan Bula také moc krásně maloval, na lukovské faře jsou dosud jeho sluneční hodiny.“ Kasáček sháněl historické materiály k připravované knize téměř půl století, místní lidé byli podle něj při sdělování informací velmi vstřícní. „Všechno, co jsem postupně o obou duchovních a o případu Babice objevoval, bylo pro mě takovým motorem,“ popisuje Kasáček.

Oba autoři se osobně zúčastní také slavnostního představení knihy A přece budu blízko s podtitulem Život a mučednická smrt kněží Jana Buly a Václava Drboly od Babic. Akce se uskuteční dnes v úterý 15. listopadu v 18 hodin v prostorách Libri Prohibiti, Senovážné náměstí 2, Praha 1.  Knihu vydává nakladatelství Host.

Rozhovor s Miroslavem Kasáčkem si můžete poslechnout zde.

Spisovatel a historik Miroslav Kasáček.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony