Referendum o církevním majetku - socialisté pro, lidovci proti

Referendum o církevním majetku - socialisté pro, lidovci proti
26. října 2011 Události Autor: Filip Breindl

Největší opoziční strana ČSSD dnes předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o obecném referendu. Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by úprava měla umožnit občanům, aby se mohli vyjádřit k otázce majetkového vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi.

„V právním státě jsou tradičně některé otázky vyloučeny z přímé demokracie. Kromě oblasti daňové či bezpečnostní to jsou otázky základních práv a svobod jiných či otázky související s rozhodovací činností soudů. ČSSD dělá jako by to nevěděla, ačkoliv její návrh zákona o referendu z roku 2007 tuto výluku obsahoval,“ reagoval na návrh sociální demokracie místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda. Proglas žádal o komentář tohoto argumentu také Lidový dům, mluvčí ČSSD Martin Ayrer odkázal na dnešní Sobotkova slova, podle nichž existují pro projednání otázky církevního majetku v referendu tři důvody: Jde o jeden z největších majetkových a finančních přesunů v zemi po roce 1989, otázka, zda církevní restituce realizovat nebo ne, je dle ČSSD výsostně politická, a dále narovnání s církvemi předpokládá splácení finanční kompenzace v budoucnosti. "Ty budou muset platit daňoví poplatníci v příštích 20 až 30 letech. Budou to platit lidé, kteří v době komunistického režimu byli dětmi, nebo se dokonce narodili po jeho pádu,"  uvedl k tomu Sobotka.

Podle lidovce Svobody tyto skutečnosti vypsání referenda neopravňují: "Dopad do hodnotové sféry ve smyslu finančního ocenění nemůže u základních práv hrát roli. Je úplně jedno, jestli jde o milliony, je to stejné, jako kdybychom chtěli vést referendum o tom, zda má zrovna ČSSD má mít nadále v užívání Lidový dům v Hybernské ulici," říká místopředseda KDU-ČSL, která v současnosti nemá zastoupení v poslanecké sněmovně. Ta by kromě návrhu sociálních demokratů měla posoudit i vládní předlohu, která se liší v ustanoveních některých podmínek, za nichž lze referendum vypsat.

Spojování lidového hlasování s otázkou církevních restitucí je podle Svobody účelové. "Jde o populismus ve snaze získat politické body na většinově proticírkevním naladění společnosti,"  prohlásil lidovecký politik. Přípravu zvláštního zákona o referendu k majetkovému vypořádání s církvemi ohlásili tento týden také komunisté. V připomínkovém řízení je návrh vyrovnání, na kterém se vládní komise dohodla s představiteli náboženských společností a poté ho schválila vláda.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony