Lze chápat, že syrští křesťané nepodporují povstalce, říká odborník na islám

Martin Klapetek z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se domnívá, že další pokračování občanské války v Sýrii může některé tamní skupiny radikalizovat vůči křesťanské komunitě a dalším menšinám, které nepodporují povstalce z obav před posílením vlivu islamistů po pádu režimu Bašára Asada.
"Je jasné, že ten současný režim není dokonalý, není demokratický, ale stále ve svých sekulárních formách umožňuje fungování náboženských etnických a dalších menšin," uvedl Martin Klapetek s tím, že v Sýrii žijí kromě křesťanů také například židé, etničtí Kurdové nebo příslušníci jiných muslimských směrů, než je většinový sunnitský islám. "Zvnějšku je ten odstup křesťanských představitelů vůči teď už doslova válečného běsnění toho odporu proti Bašárovu systému pochopitelný, zůstává však otázkou, kam další vývoj povede a zda křesťané nebudou částí syrské veřejnosti chápáni jako ti, kteří byli do jisté míry spojeni s Asadovým režimem," říká vysokoškolský pedagog. Jeho slova částečně potvrzuje zpráva, kterou zveřejnila rakouská pobočka Mezinárodní křesťanské solidarity (CSI). S odvoláním na arcibiskupa Mattu Rohama ze syrského Hasake informuje o dvou zabitých a několika unesených křesťanech v Homsu, kde tento týden probíhaly nejostřejší boje mezi Asadovou armádou a povstalci. CSI požádala Organizaci spojených národů o zásah na ochranu náboženských menšin.
Zahraniční aktivitu považuje za nutnou podmínku pro uklidnění situace v Sýrii také Martin Klapetek. "Západ by se měl daleko více zajímat o proreformní, státvorné skupiny uvnitř sunnitského islámu v Sýrii. Tím, že se podpoří tyto konstruktivní síly, zamezí se potenciálním možnostem radikálních skupin jak v sunnitském, tak i šíitském prostředí," komentoval současné dění v Sýrii, které je podle něj kvůli odlišné hospodářské situací a etnickému či náboženskému složení nesrovnatelné například s povstáním v Libyi. "Daleko více bych řekl, že současnou situaci v Sýrii lze srovnávat s egyptskou otázkou, kde i křesťanské komunity hrají důležitou roli. Uvidíme v budoucnosti, zda bude možné vývoj v Sýrii srovnávat s Egyptem," řekl Martin Klapetek. V Egyptě loni revoluce svrhla režim prezidenta Husního Mubaraka, lidé pak zvolili parlament s významným zastoupením islamistů, některé skupiny v zemi jsou nespokojeny s údajně pomalým přechodem k civilní vládě.