Lidé podepisují petici na obnovu poutního místa Vřesová studánka

Lidé podepisují petici na obnovu poutního místa Vřesová studánka
4. srpna 2015 Události Autor: Petr Pospíšil

Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka sepsal petici, v níž příslušné úřady žádají o povolení k její výstavbě.

Pod pojmem obnova si zakladatelé spolku představují vybudování kaple a horské chaty v podobném rozsahu, v jakém byly před svým zničením. Nejde přitom o vybudování repliky. Kaple i chata by měly vyjádřit svůj původní záměr současnými technickými možnostmi. „Nejde o žádnou developerskou ani podnikatelskou aktivitu, která by chtěla v Jeseníkách megalomansky vytvářet nějaké nové rekreační centrum. Jde skutečně o obnovu původního 300 let starého poutního místa, které je jedno z nejoblíbenějších míst v Jeseníkách. Ten záměr je duchovně-kulturní. Samozřejmě i turistický, ale jde o to, navázat na to, co naši předci budovali a přihlásit se k tomu, soudobým způsobem obnovit lokalitu a dát ji znovu život“, vysvětlil záměr projektu jeden z členů spolku, akademický malíř Jan Jemelka.

Podmínkou k povolení projektu je takzvaný veřejný zájem, jenž má zajistit právě zmíněná petice. Její text mezi lidmi koluje v textové podobě a je k dispozici i na internetových stránkách zmíněného spolku. Veřejnost ji může podepisovat až do listopadu, kdy bude projekt představen v rámci výstavy v šumperském muzeu.

 „To poutní místo vzniklo na základě legendy o zázračném uzdravení ze zázračného pramene, ale samotné historické doklady jsou z 18. století. Kostelík vyhořel v roce 1946, kdy odsunutí Němci, ti původní obyvatelé, sloužili mši na rozloučenou. Když mše skončila, tak v obrovském lijáku odcházeli, udeřil blesk a kostel vyhořel. Chata potom živořila pod patronací restaurací a jídelen. V 80. letech byla stržena pro nevyhovující stav. Bylo to ale zaviněno tím, že se o ni nikdo nestaral“, popisuje pohnutý osud místa Jemelka.

Ochránci přírody se obávají, aby se projekt nezvrhnul v ještě větší projekt, který by později škodil životnímu prostředí. Záměr počítá s tím, že jakmile bude objekt vybudován, započne vyvážená spolupráce mezi církví, obcí Loučná nad Desnou a zástupci spolku. Tato kontrolovatelná součinnost by měla garantovat, že k žádným negativním vlivům nedojde.

Projekt bude financován z darů sponzorů a jednotlivců. Na obnovu poutního místa chce spolek uspořádat i sbírku. Dotacím z Evropské unie se záměrně vyhýbá, kvůli přebujelé byrokracii, těžko splnitelným termínům a následnému riziku navracení dotací.


Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony