Kardinál Meisner se v Praze vyznal k úctě ke svatovítské katedrále

21. listopadu 2014 Události Autor: Filip Breindl

Emeritní arcibiskup z německého Kolína nad Rýnem, kardinál Joachim Meisner patřil k hostům konference pořádané k 670. výročí položení základního kamene pražské katedrály svatých Víta, Václava a Vojtěcha. Letošní čtvrtý ročník má téma „Katedrála v době probouzení národů“ a kromě Prahy se soustředí také na hlavní kostel německého Kolína nad Rýnem.

"Vždy mě fascinovala kaple svatého Václava a hrob svatého Jana Nepomuckého. Narodil jsem se ve Vratislavi a tam vedle našeho domu stál velký sloup se svatým Janem. Jsem velkým ctitelem tohoto světce a vrcholem mých pražských návštěv proto vždy byla návštěva hrobu svatého Jana v katedrále. Je to světec, který mě doprovází dodnes," řekl 80letý kardinál Meisner a poukázal na svůj původ v části Slezska, která připadla po druhé světové válce Polsku.  

Na konferenci dále vystoupili správce kolínské katedrály Michael Hauck, filosof a sociolog Miloš Havelka a kunsthistorička Taťána Petrasová. Večerní debaty se účastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Kardinála Meisnera ještě v rámci jeho návštěvy Česka čeká zítra večer mše ke cti sv. Cecílie v pražské katedrále, kardinál Duka při ní udělí svatovojtěšské medaile osobnostem arcidiecéze a požehná kámen z benediktinského kláštera v pražských Emauzích určený pro památník v budovaném Středisku míru v polské Osvětimi. V neděli německý host požehná v kostele svatého Bartoloměje ve středočeském Kolíně tři nové chrámové zvony.

S 21. listopadem je spojeno ještě jedno výročí pražské katedrály - před 170 lety byla svolána valná hromada vznikající Jednoty pro dostavbu chrámu sv. Víta, když se připomínalo 500 let vzniku chrámu. Kanovník Václav Michal Pešina z Čechorodu a hrabě František Thun mladší spolu s dalšími osobnostmi hovořili o dokončení katedrály jako o "vlastenecké povinnosti". Dostavba byla ukončena roku 1929. 

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony