Kaddáfího tajný pohřeb Libyi neuškodí, smrt bez objasnění ano
Odborník na islám Martin Klapetek z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích hovořil ve vysílání Proglasu o okolnostech pohřbu sesazeného libyjského diktátora Muammara Kaddáfího na neznámém místě.
"Skutečnost, že Kaddáfí byl pohřben na neznámém místě, přesto pohřben do země, ne do moře a za islámských předpisů, je řekněme řešením nejmenšího zla," poukázal Martin Klapetek na situaci Libye na konci lidového povstání proti Kaddáfího režimu. Obavy přechodné vlády z toho, že by se mohl hrob stát terčem útoků nebo naopak místem politických shromáždění, jsou podle něj reálné. Fakt, že současné libyjské vedení nevyhovělo přání Kaddáfího rodiny, aby byly ostatky uloženy v Syrtě, nemusí přechodné vládě uškodit. "Spíš daleko klíčovější pro legitimizaci nastupujícího režimu bude jasné a přesné vyšetření okolností Kaddáfího smrti," poznamenal Klapetek s tím, že postup přechodné vlády v této záležitosti bude také signálem pro zahraničí a jeho kontakty s novou libyjskou správou.
Katolický biskup z Tripolisu, františkán Giovanni Martinelli v rozhovoru pro německý list Die Welt považuje okolnosti Kaddáfího smrti za důsledek vyhrocené situace v zemi. Diktátora označil za "demagoga, který se považoval za proroka" a paranoidní osobnost. Současně poznamenal, že katolické komunitě nebránil v činnosti. Před povstáním žilo v Libyi podle biskupa Martinelliho asi 100 tisíc katolíků, většinou původem na Filipínách, v černé Africe nebo Evropě. Někteří z nich se do země vracejí, uvedl apoštolský vikář Tripolisu a dodal, že se neobává vzniku jiné diktatury v Libyi: "Nyní, v této euforii, je to nemožné," řekl a zopakoval kritiku vojenských operací Severoatlantické aliance v Libyi.