Brněnská výstava představuje modely chrámů z doby Karla IV.

Brněnská výstava představuje modely chrámů z doby Karla IV.
13. října 2016 Události Autor: Kateřina Kovaříková

Sakrální architekturu v Čechách z doby Karla IV. představuje výstava v prostorách krypty svatých Petra a Pavla v Brně. Expozici, která je ode dneška přístupná veřejnosti, organizuje Diecézní muzeum v Brně ve spolupráci s architektonickou fakultou VUT.

Modely jednotlivých sakrálních gotických staveb tvořili studenti architektury. Na výstavě jsou ke zhlédnutí prostorové modely i vizualizované návrhy kostelů a dalších staveb, které byly inspirovány římským císařem a českým králem Karlem IV. Proč si autoři výstavy vybrali právě sakrální stavby k představení architektury 15. století, řekl Proglasu inženýr a architekt Ivo Boháč z fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně: „Nebylo samozřejmě v našich silách vytvořit ucelený kompletní přehled všech staveb, které inicioval Karel IV. za svého života, proto jsme zvolili určitý sektor, a to právě církevní sakrální stavby. Z jednoduchého důvodu – sakrální stavby -chrám, kostel - představují vrcholovou kategorii veškeré architektonické tvorby. V kostele se soustřeďuje nejen obrovská duchovní síla a náplň, ale také to nejlepší z lidské tvořivosti, lidského řemesla, uměleckých počinů a produktů.“

Výstava tak představuje podle autorů ukázku vrcholné gotiky na našem území. „Pro architekturu z dob Karla IV. je charakteristická symbolika. Gotika je období, kde symbolika a obsah hrají velkou roli. Architektura je vyjádřena znaky,“ popisuje stavby z této doby Jaroslav Drápal, inženýr a architekt z téže fakulty a pokračuje: „Karel IV. byla osobnost mimořádné moudrosti a samozřejmě to duchovní pozadí je s tím spojeno. Karel IV. nebyl jen investor, ale také spoluautor těchto staveb. To, že pro své projekty vybral například Matyáše z Arasu a Petra Parléře, to nebyla náhoda. On si byl naprosto vědom toho, co jsou to za osobnosti a co od nich může čekat.“

Studenti architektury vytvořili například model kostela svatého Jakuba v Brně či kaple Božího těla. Nejvíce se však spoluautorovi výstavy Ivovi Boháčovi líbil model jiný: „Přiznám se, že jsem byl nejvíce v kontaktu s modelem chrámu Panny Marie Sněžné z Prahy, nejvíce mě oslovil. Pokusili jsme se o ideální rekonstrukci stavu, jak měl být po dokončení. Dnes existuje pouze převýšený presbytář, zbytek chrámu nebyl nikdy dostavěn.“

Výstava byla poprvé představena v květnu tohoto roku v Senátu. V kryptě brněnské katedrály bude k vidění do konce října.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony