Ales Bjaljacki: Na svobodu mi pomohla i Cena Václava Havla

1. října 2014 Události Autor: Mariana Ambrožová

Prahu znovu navštívil běloruský disident Ales Bjaljacki, někdejší politický vězeň, který byl letos v červnu předčasně propuštěn na svobodu. Bjaljacki je přesvědčen, že k osvobození mu dopomohlo loňské získání Ceny Václava Havla za lidská práva. Jednapadesátiletý Bjaljacky se dnes v Praze zúčastnil konference na počest letošního laureáta Havlovy ceny pořádané Knihovnou Václava Havla.

Česko je podle Alese Bjaljackého v Bělorusku stále vnímáno jako kritik autoritativního režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a tamní opozice a nevládní organizace cítí jeho podporu. Šéf běloruské lidskoprávní organizace Vjasna se ale obává, že zapojení Minsku do řešení rusko-ukrajinského konfliktu může vést k většímu přijímání Lukašenkova režimu v zahraničí a zmírnění mezinárodního tlaku na něj.

Jednapadesátiletý Bjaljacky se dnes v Praze zúčastnil konference na počest letošního laureáta Havlovy ceny pořádané Knihovnou Václava Havla. Zmíněné ocenění udělované parlamentním shromážděním Rady Evropy letos získal ázerbájdžánský bojovník za lidská práva Anar Mammadli, který je ve své vlasti vězněný.

Dnešní konference na počest laureáta Havlovy ceny se zúčastnil i Sin Tong-hjuk, Severokorejec, kterému se podařilo utéct z tamního pracovního tábora, kde vyrostl. Podle něj má mezinárodní společenství tendence vyhýbat se střetům, což je podle jeho názoru jeden z důvodů, proč svět neřeší porušování lidských práv a vraždění politických vězňů v Severní Koreji. „Naší největší chybou je, že máme problém uvěřit tomu, co se v KLDR děje, a také se dostatečně neumíme poučit z historie,“ tvrdí Sin, který po útěku ze Severní Koreje založil organizaci upozorňující na situaci v jeho rodné zemi.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony