Závěr kalendářního roku v křesťanském společenství

30. prosince 2010 Události Autor: Filip Breindl

Mnohaletou tradici mají některé akce, při kterých se na přelomu roku scházejí křesťané. Vždy v něklteré evropské metropoli organizují bratři z komunity Taizé Evropskou pouť důvěry na zemi. Letos přijelo asi 30 tisíc především mladých účastníků do nizozemského Rotterdamu, další akce se konají v tuzemsku.

S nabídkou strávit přelom roku nejen oslavou, ale také zamyšlením, duchovním slovem a povzbuzením ostatních, přicházejí tradičně kolem Silvestra diecézní centra mládeže. Pořádají pobyty například v jihočeské Ktiši nebo Rajnochovicích u Valašského Meziříčí - chcete-li o této akci slyšet víc, nenechte si ujít živý telefonát organizátorům v silvestrovském odpoledním vysílání (kolem 15.15).

Duchovní obnovu pořádají například sestry premonstrátky na Svatém Kopečku u Olomouce - má název Z chaosu k harmonii. Už pro několik generací se místem novoročních oslav v křesťanském společenství stalo centrum Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách. "Mně se tady asi nejvíc líbí ta spontánní atmosféra a vždycky tu žasnu nad dary, které mladí lidé mají - ať už v různých scénkách, které předvádějí nebo v dalších skupinách, kde se zapojují," popisuje P. Vladimír Novák, (audio MP3)popisuje P. Vladimír Novák, duchovní správce Křižovatky, který se jako kněz chystá na jedenáctou silvestrovskou oslavu na příchovické faře v řadě. "Každý Silvestr, který jsem tu prožil, i když strukturou je velmi podobný, je ve skutečnosti originální a naprosto jiný," komentuje tvořivost účastníků.

Na jihu Čech se tradicí stává bohoslužba na nejvyšším vrcholu Blanského lesa Kleti (1084 metrů nad mořem). Z iniciativy českobudějovického Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna a salesiánů se zde v poslední den roku scházejí všichni, kteří chtějí za uplynulé období poděkovat uprostřed přírody. "Člověk si cestou promyslí všechno, co během roku prožil, a za to na vrcholu - připraven tou fyzickou námahou - může dobře poděkovat. S výhledem z Kleti a s výhledem do nového roku může prosit o Boží požehnání ke všemu, co ho čeká," popsal spirituál biskupského gymnázia P. Josef Prokeš, (audio MP3)popsal spirituál biskupského gymnázia P. Josef Prokeš, který bohoslužbu od 13 hodin povede. Účastníky odveze vlak odjíždějící v 10.07 z Českých Budějovic do Holubova, v provozu bude lanovka na Kleť a zajištěno je i spojení zpět.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony