Záplavami zasaženému Německu slíbila rychlou pomoc kancléřka. Kolínský arcibiskup dal 100 tisíc eur

Záplavami zasaženému Německu slíbila rychlou pomoc kancléřka. Kolínský arcibiskup dal 100 tisíc eur
21. července 2021 Události Autor: Natálie Závadová

Záplavy postihly v uplynulých dnech západní část Německa stejně jako země Beneluxu a Švýcarsko. Nejvíce obětí na životech si vyžádaly právě v Německu, a to nejméně 170, zraněných pak téměř 800. Momentálně zde pokračují vyprošťovací práce a vyčíslují se škody.

Obrovské škody utrpěla nejen infrastruktura, zničeny a poškozeny jsou silnice, železnice, mosty, vysílače, ale i elektrické vedení, plynovody a dokonce i vodovody. Velké škody postihly také zemědělství. Pole jsou podmáčená a na některých místech je úroda zcela zničená.

Německé úřady nebyly schopné obyvatelstvo před záplavami rychle varovat. Poplašné sirény na mnoha místech vůbec nezazněly, některé nebyly vůbec v provozu. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že zváží zavedení varování skrze mobilní telefony.

Kanclářka a spolkový ministr financí Olaf Scholz v uplynulých dnech slíbili poskytnout zasaženým oblastem bezodkladnou pomoc, která bude bez byrokratických průtahů. Merkelová dnes také hovořila se záchranáři a dobrovolníky, kteří se zapojili do odklízení povodňových škod. "Jediné, co poskytuje útěchu, je lidská solidarita," řekla. Poté poděkovala všem pomocníkům i dárcům.

Lidé nyní začínají odklízet trosky. Využívají pomoci dobrovolníků, jako například v městečku Rheinbach, kde pomocníci za přítomnosti kolínského arcibiskupa kardinála Rainera M. Woelkiho uklízejí sutiny kolem kostela svatého Martina. Jak informuje kolínská arcidiecéze, sám kardinál přiložil ruku k dílu. Woelki navštívil i mnohé z dalších zasažených oblastí a také už minulý týden ve videoposelství vyjádřil soustrast postiženým a poděkoval záchranářům ochotným riskovat své životy.

"Někteří lidé přišli o život, jiní o domovy a majetek. Další jsou odříznuti od svých blízkých a známých, od příbuzných a sousedů. Mnozí se cítí opustění a osamělí, nemají už žádnou naději a nevědí, co mají dělat, " vyjádřil empatii s postiženým obyvatelstvem kardinál Woelki. Kolínské arcibiskupství, na jehož území se většina zasažených míst nachází, již také věnovalo okamžitou finanční pomoc ve výši sta tisíc eur.

Zdroj: Vatican News

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony