Z výročí 9. července 2008

9. července 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Před 695 lety, 9. července 1313, sestry dominikánky koupily bývalou komendu templářů na Starém Městě Pražském a založily tam klášter svaté Anny.

9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut - položil Karel IV. základní kámen ke stavbě mostu přes Vltavu. Oboustranně symetrická číselná řada 1 – 3 – 5 – 7 – 9 – 7 – 5 – 3 – 1 měla přinést štěstí. Most, později nazvaný Karlův, vybudovali podle projektu Petra Parléře.  V prosinci 1378 přes ještě nehotovou stavbu kráčel pohřební průvod, provázející otce vlasti na poslední cestě do svatovítské katedrály. Gotický skvost přestál nemálo bojů a válek, mnohokrát byl poškozen a pobořen povodněmi. Trvalou slávu přineslo Karlovu mostu baroko, kdy se proměnil v monumentální galerii soch, která ve své době neměla na světě obdoby.

Století uplynulo od narození německého režiséra Haralda Reinla - tvůrce filmů o Vinnetouovi [vinetúovi]. Zemřel v roce 1986.

Před 40 lety byla v Bratislavě provedena první transplantace srdce v Československu. Pacientka žila po operaci 5 hodin.

Před 20 lety skončila životní pouť spisovatele, historika a scenáristy Miloše Václava Kratochvíla - autora historických románů jako Král obléká halenu a Evropa tančila valčík. Ze životopisných próz M. V. Kratochvíla zmiňme dvě: Dobrá kočka, která nemlsá a Život Jana Amose.

Před 15 lety schválil český parlament zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu.

9. července 2004 zemřel spoluautor Černé knihy komunismu, historik a publicista Karel Bartošek.

Před 2 lety ve španělské Valencii vyvrcholilo V. světové setkání rodin, pořádané Papežskou radou pro rodinu. Svatý otec Benedikt XVI. při závěrečně slavnostní bohoslužbě řekl: „Církev nás učí respektovat a prosazovat podivuhodnou skutečnost nerozlučného manželství mezi mužem a ženou, která je navíc počátkem rodiny. Proto je uznání a pomoc této instituci jednou z nejdůležitějších služeb, které lze dnes nabídnout obecnému blahu a skutečnému pokroku lidí a společnosti, a zároveň i nejlepší zárukou k zajištění důstojnosti, rovnosti a pravé svobody člověka.“

77 let se dnes dožívá křesťanský filozof profesor Mikuláš Lobkowicz – původem z české šlechtické rodiny, emeritní prezident Katolické univerzity v bavorském Eichstättu. Z Československa odešel po komunistickém puči v roce 1948. Před šesti lety přijal obtížnou úlohu mimořádného správce Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy a zasloužil se o její obnovu. "Dnešní svět potřebuje vzdělané křesťany, kteří znají svou víru a nebojí se stanout tváří v tvář aktuálním otázkám," tvrdí profesor Lobkowicz. Jeho rod má v erbu slova: Popel jsem a popel budu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony