Z výročí 7. listopadu 2008

7. listopadu 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

7. listopadu 739 zemřel anglosaský misionář svatý Wilibrord. Vzdělání mu dali benediktini, ve dvaceti vstoupil do kláštera v Irsku, kde přijal i kněžské svěcení. Roku 695 jej papež vysvětil na arcibiskupa Frízů, centrem jeho misijní služby se stalo opatství Echternach v současném Lucembursku.

7. listopad je také Africkým dnem informací.

Údaj o datu narození Franciska  de Zurbarána se do našich časů nedochoval. Víme ale, že přední španělský malíř 17. století přijal svátost křtu před 410 [čtyřmi sty deseti] lety, 7. listopadu 1598. Zemřel v roce 1664. Kvůli jeho výjimečnému smyslu pro šerosvit přezdívali tomuto zbožnému muži Španělský Caravaggio. Zejména pro kláštery maloval Zurbarán cykly obrazů ze života Služebníků Božích. Nejvýznamnější je soubor obrazů svatého Bonaventury, jednotlivé části mají galerie v Drážďanech, Paříži a Janově.

Před 135 lety byla založena společnost Vítkovické horní a hutní těžířstvo ke správě a provozu Vítkovických železáren.

Před 105 lety se narodil rakouský zoolog Konrad Lorenz - zakladatel nauky o chování živočichů, včetně člověka, etologie. Roku 1973 dostal Nobelovu ceny za lékařství a fyziologii. Jeho životní pouť skončila v roce 1989.

95 let by se dnes dožil francouzský spisovatel a filozof Albert Camus – existencialista, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Zahynul při autonehodě v roce 1960. V jeho úvahách čteme: ”I když nevím, jaký má utrpení smysl, jsem přesvědčen, že má smysl postavit se mu a unést ho.”

7. listopadu 1917 ruští bolševici v čele s Vladimirem Iljičem Leninem svrhli prozatímní kabinet Alexandra Kerenského a nastolili vládu sovětů. (O násilné převzetí moci se neúspěšně pokusili už v červenci.) Událost sami označili za Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Puč na dlouho ovlivnil dění v zemi a zároveň se stal jednou z klíčových událostí 20. věku s dopadem na životy milionů lidí po celém světě. Nejen v Rusku předznamenal celá desetiletí komunistické hrůzovlády s nesčíslnými oběťmi na životech a škodami na duchovním i materiálním dědictví. Americký historik polského původu Richard Pipes v knize Dějiny ruské revoluce, vydané i u nás, píše, že k vítězství bolševiků přispělo jejich přesvědčení o vlastní vyvolenosti a především jejich odhodlanost použít neomezeného násilí přecházejícího až v genocidu vlastního národa.

Před 19 lety, krátce před pádem komunistické totality v Československu, odešel z toho světa veliký básník ticha Jan Skácel.

7. listopadu 1992 se Jan Graubner ujal služby olomouckého arcibiskupa, do níž ho jmenoval papež Jan Pavel II..

Před rokem skonal herec Petr Haničinec.

65. narozeniny dnes slaví legendární kanadská písničkářka Joni Mitchellová. Zmiňme alespoň její hity Big Yellow Taxi a Woodstock. Před časem se rozhodla s produkcí skončit, úroveň morálky hudebního průmyslu totiž podle ní klesla pod únosnou hranici. ”Rozhodně odmítám degradovat sebe sama ve jménu vyššího prodeje,” prohlásila.

67 let se dožívá benátský patriarcha, kardinál Angelo Scola. Pod jeho záštitou vychází mezinárodní časopis Oáza na podporu katolicko-muslimského dialogu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony