Z výročí 5. května 2008

5. května 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Na památku založení Rady Evropy 5. května 1949 slavíme Den Evropy. Zároveň je Mezinárodní den porodních asistentek, Evropský den melanomu a na našem kontinentu i Den boje za rovná práva handicapovaných. K významným dnům České republiky se 5. květen řadí na památku protifašistického povstání českého lidu, které vypuklo v Praze před 63 lety. A ještě nejméně tyto tři události se váží k 5. květnu 1945: nacisté vypálili moravskou obec Javoříčko a americká armáda osvobodila koncentrační tábor Mauthausen v Rakousku. Toho dne také skončila trýzeň nacistické okupace pro Dánsko a Nizozemsko.

“Snášet utrpení znamená mít s Bohem společné tajemství,” tvrdil dánský filosof a protestantský teolog Sören Kierkegaard.  Od jeho narození dnes uplynulo 195 let. Předchůdce existencialistů zemřel v roce 1855, jeho duchovní a myšlenkový odkaz by se dal shrnout slovy: „Jediná potřebná věc pro člověka je spása duše.“ Papežský kazatel otec Raniero Cantalamessa se domívá, že Sören Kierkegaard napsal z filosofů po Platonovi snad nejkrásnější věci o lásce.

Před 190 lety, 5. května 1818, se narodil spolutvůrce Manifestu komunistické strany, německý filosof Karl Marx. Zemřel v roce 1883. Svatý otec Benedikt XVI. v encyklice Spe salvi píše: „Marx jednoduše předpokládal, že vyvlastněním vládnoucí třídy, pádem politické moci a zespolečenštěním výrobních prostředků se uskuteční Nový Jeruzalém. (...) Pak by všechno mohlo pokračovat samo správnou cestou, protože by všechno patřilo všem a všichni by chtěli vzájemně pro druhého to nejlepší. (...) Marx zapomněl na člověka a zapomněl na jeho svobodu. Zapomněl, že svoboda zůstává stále svobodou, i ke zlému. Věřil, že bude-li jednou uveden pořádek do ekonomie, bude v pořádku všechno. Jeho pravým omylem je materialismus: člověk totiž není jen produktem ekonomické situace a nelze jej ozdravit jenom zvnějšku vytvořením příznivých ekonomických podmínek.“

Právě před 60 lety byl zatčen armádní generál Heliodor Píka – legionář, hrdina bitvy u Zborova, vůdce Obrany národa, po roce 1941 šéf naší vojenské mise v Moskvě. V lednu ´49 ho komunistická justice za údajnou vlastizradu odsoudila k trestu smrti. Popraven byl v červnu téhož roku.

Před 15 lety, 5. května 1993, odešel na věčnost P. prof. Josef Kubalík – teolog a religionista, probošt kolegiátní kapituly u Všech svatých na Pražském hradě. Přednášel na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, od roku 1989 na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zabýval se hlavně fundamentální teologií a dějinami křesťanství, svou pedagogickou i autorskou činností se zasloužil o udržení kontinuity českého teologického bádání v období nesvobody. Z Kubalíkových knih uveďme alespoň Hovory o víře, Křesťanské církve v naší vlasti a Zápas o pojetí církve.

60 let se dožívá arcibiskup z novozélandského Welligtonu, Mons. John Atcherley Dew.

85. narozeniny dnes slaví pozoruhodná malířka, ilustrátorka a spisovatelka pro děti Daisy Mrázková – autorka, která se nepodbízí, jen vypráví, sděluje, učí vidět, slyšet, cítit a rozumět v knihách Haló, Jácíčku; Neplač, muchomůrko a dalších.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony