Z výročí 17. července 2008

17. července 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

120 let uplynulo od narození izraelského spisovatele Šmuela Josefa Agnona - nositele Nobelovy ceny. Zpočátku psal v jidiš, později hebrejsky - nejvíce o haličských Židech a židovských přistěhovalcích v Jeruzalémě, mezi něž sám patřil. V pozdních románech oslavil tři základní aspekty židovství: víru, rodinu a obec věřících. Zemřel v roce 1970. Ze všech Agnonových knih jmenujme alespoň tři: Uprostřed moří, Dcery na vdávání, Křivé se opět stane rovným.

V rodině řeckokatolického kněze v Ruských Peklanech nedaleko Prešova se právě před 120 lety narodil blahoslavený Pavol Peter Gojdič – člen řádu baziliánů. Roku 1926 ho Svatý stolec jmenoval apoštolským administrátorem, 14 let nato biskupem prešovské diecéze. Program svého apoštolátu vyjádřil Pavol Peter Gojdič slovy: „S pomocí Boží chci být otcem sirotků, pomocníkem chudých a těšitelem zarmoucených“. Byl trnem v oku válečného Slovenského štátu, vystupoval vůči protižidovským represím a tajně tajně instruoval duchovní a kláštery, aby Židům pomáhali a ukrývali je. Později odmítl snahu KSČ spojit katolíky byzantského obřadu s pravoslavnými a tak je odtrhnout od Říma. Po likvidaci řeckokatolické církve v Československu na začátku 50. let byl totalitní justicí odsouzen na doživotí. I v nejtěžších chvílích věznění vyjadřoval odevzdanost Boží vůli, když říkal: „Opravdu nevím, zda by bylo dobře zaměnit korunu mučednictví za dva, či tři roky života na svobodě. Ale já to ponechám na milém Pánu Bohu, ať on rozhodne“. V komunistickém žaláři v Leopoldově dotrpěl 17. července 1960, v den svých 72. narozenin. Pochován byl nejprve na vězeňském hřbitově pod číslem 681, v roce 1968 jeho ostatky přenesli do prešovské katedrály. V listopadu 2001 papež Jan Pavel II. prohlásil biskupa Pavla Gojdiče za blahoslaveného. Izraelský památník obětí holocaustu Jad Vašem mu letos v lednu udělil vyznamenání Spravedlivý mezi národy in memoriam.

Před 90 lety bolševici brutálně zavraždili posledního ruského cara Mikuláše II. i s manželkou a pěti nezletilými dětmi, lékařem a nejbližším personálem. Těla Romanovců zohavili ve snaze zabránit pozdější identifikaci a zakopali na utajeném místě. Okolnosti tragédie sovětský režim po celá desetiletí tajil a veřejnost se je postupně začala dozvídat teprve v období Gorbačovových reforem. Pravoslavná církev od roku 2000 oficiálně uctívá cara, jeho ženu a děti jako svaté mučedníky; na místě hrůzné popravy v Jekatěrinburgu na Uralu před 5 lety otevřela nový chrám.

40 let uplynulo od vojenského převratu v Iráku, označovaného jako červencová revoluce. Puč dovedl k moci stranu Baas, která pak této blízkovýchodní zemi vládla až do svržení Saddáma Husajna před 5 roky.

Před 15 roky, 17. července 1993, se do premonstrátského kláštera v Teplé u Mariánských Lázní po čtyřech desetiletích slavnostně vrátily ostatky zakladatele, blahoslaveného Hroznaty.

Před 10 lety byl novým českým provinciálem kongregace Salesiánů Dona Boska zvolen P. Jan Komárek. Teď řídí Dům Ignáce Stuchlého ve Fryštáku na Zlínsku, jeho nástupcem ve službě provinciála je od ledna 2005 P. František Blaha.

60 let se dnes dožívá malíř a grafik Kristián Kodet.

65. narozeniny slaví opat Královské kanonie premonstrátů na Strahově, P. Michael Pojezdný - předseda Konference vyšších představených mužských řeholí v České republice, definitor Řádu premonstrátů a konventuální kaplan Suverénního řádu Maltézských rytířů.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta h moll op. 58 - Allegro maestoso; Autor: Chopin Fryderyk; Sóla: Kasík Martin - klavír
02:00Nejen chlebem (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Oktáva
04:00Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony