Z výročí 10. června 2008

10. června 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Právě před 660 lety pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic požehnal základní kámen hradu Karlštejn. Se stavbou začal Matyáš z Arrasu na příkaz českého krále Karla I. (pozdějšího císaře Karla IV.). Podle řady historiků je ale toto datum nejisté.

Století uplynulo od narození operní pěvkyně a pedagožky Míly Kočové – sólistky pražského Národního divadla z let 1927 až 45. Měla lehký, ve všech polohách vyrovnaný soprán, který ovládala vynikající technikou, zřetelnou artikulaci a vroucí přednes. Vynikla jako Mařenka v Prodané nevěstě, Armida a Bystrouška v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky, Aida ve stejnojmenné Verdiho opeře, či Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně. Často vystupovala v zahraničí. Životní pouť Míly Kočové se uzavřela v roce 1951.

75 let by se dnes dožila přední česká romistka, profesorka Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Milena Hübschmannová. Zemřela v roce 2005. Počátek svého celoživotního zájmu o romský jazyk a kulturu popsala v knize Šaj pes dovakeras - Můžeme se domluvit: "Přišla jsem k romštině jako studentka hindologie (…) Ve své touze po Indii, která byla v 50. letech neuskutečnitelná, jsem začala Indy spatřovat v hloučcích tmavých lidí, které jsem potkávala v Hloubětíně, v Libni, ve Vysočanech. Byli ohromujícím způsobem podobní mým indickým známým. Na studentské brigádě v Ostravě jsme pak s jednou tmavou partou pracovali poblíž sebe a já zblízka slyšela jejich řeč. (…) Svou touhu po Indii jsem začala naplňovat v romských rodinách tím, že jsem doslova hltala romskou řeč, pohádky, písně, přísloví, hádanky a nádherná vyprávění o neskutečných skutečnostech. Byla jsem obklopena láskou, úctou, upřímným a přitom ohleduplným zájmem, štědře hoštěna. Moje povolání, nebo spíš poslání mi dávalo jednu velkou výhodu. Nepřicházela jsem do romských rodin poučovat, nýbrž se sama učit." 

10. června 1942 nacisté vyhladili českou obec Lidice. Bylo krátce po atentátu na zastupujícího říského protektora Heydricha. Popelem lehlo všech 102 domů. 173 mužů bylo na místě popraveno, včetně lidického faráře Josefa Štemberky. Všechny ženy (až na jedenáct) odvezli do koncentračních táborů. V plynových komorách také skončil život 82 místních dětí, devět bylo dáno na převýchovu do německých rodin. Lidice sehrály důležitou psychologickou úlohu ve vývoji 2. světové války. Hitlerův režim jejich vyhlazením naplno odhalil svoji zrůdnost a Češi si rázem získali sympatie po celém světě. Nejmenovaný americký státník podle Jana Masaryka prohlásil: "Nejsem si jist, co přispělo víc k posílení odhodlanosti amerického lidu v této válce - zda Pearl Harbour, anebo Lidice".

Před 65 lety si maďarský emigrant László Biro dal v Argentině patentovat kuličkové pero.

45. narozeniny má René Novotný - krasobruslař, mistr světa v kategorii sportovních dvojic z roku 1995.

Padesátiny slaví herec Vladimír Dlouhý.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony