Z Pákistánu musí odejít osmnáct humanitárních organizací

Z Pákistánu musí odejít osmnáct humanitárních organizací
6. prosince 2018 Události Autor: Hana Strašáková

V Pákistánu musí ukončit činnost 18 mezinárodních charitativních organizací, které místní úřady viní z šíření dezinformací. 

Toto rozhodnutí vydal pákistánský soud, který zamítl jejich poslední možné odvolání. Podle mluvčího humanitárních organizací Umara Hasana tento krok postihne miliony Pákistánců žijících v těžké chudobě a povede to ke ztrátě desítek milionů dolarů pomoci. "Žádné z organizací nebyl sdělen jasný důvod, proč jim byla žádost o obnovu registrace zamítnuta," prohlásil Hasan.

Pákistán zahraniční humanitární pracovníky často obviňuje, že jejich práce je pouhou zástěrkou pro špionážní činnost. Situace se zhoršuje od roku 2011, kdy se do sporu s místními úřady dostala humanitární organizace pro pomoc dětem Save the Children. Podle úřadů byla spojena s pákistánským lékařem Šakílem Afridim, kterého si najala americká Ústřední zpravodajská služba, aby jí pod záminkou falešného očkovacího programu pomohl při pátrání po šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládinovi. Toho nakonec americké speciální komando v květnu 2011 zabilo v jeho domě v pákistánském Abbottábádu a Afridi byl odsouzen za velezradu do vězení. Islámábád tvrdí, že ho USA předem o akci neinformovaly. Organizace Save the Children jakýkoli podíl na těchto událostech odmítla. Před několika měsíci pákistánské úřady nařídily ukončit činnost 38 mezinárodním humanitárním organizacím. Dnes pákistánská ministryně pro lidská práva na twitteru uvedla, že 18 z těchto organizací musí z Pákistánu odejít pro šíření dezinformací. "Musejí opustit zemi. Je třeba, aby charitativní organizace pracovaly na předem stanoveném cíli, což se v tomto případě nedělo," vysvětlila ministryně.

Zmíněné organizace v Afghánistánu zajišťovaly mimo jiné vzdělání, zdravotní péči, dodávky pitné vody či hygienická zařízení. Mnohé z nich spolupracovaly s provinčními vládami, uvedl dále Hasan. Mezi vypovězenými jsou například americká organizace zaměřující se na ochranu práv dětí a žen Plan International či křesťanské organizace World Vision a Catholic Relief Services.

NyníHudební siesta
Skladba: Jubilate - Sláva buď Otci; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Preston Simon; Sóla: Kirkby Emma, Nelson Judite, Brett Charles, Elliot Paul, Covey Rogers,Thomas David - zpěv; Soubor: Sbor katedrály v Oxfordu, The academy of ancient music
12:56Střípek poezie
13:00Hudební siesta - 2. část
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:30Třikrát z Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony