V Brně začnou spolubydlet mladí z dětských domovů a studenti

V Brně začnou spolubydlet mladí z dětských domovů a studenti
28. června 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Mladí dospělí, kteří vyšli z dětského domova a studenti brněnských vysokých škol protnou své životní cesty v nově opraveném domě na ulici Křenová. Cílem projektu je pomoct lidem, kteří do dospělosti vstupují se sociálním handicapem, bez rodinného zázemí. Studenti se mohou inspirovat životní cestou, která je odlišná od té jejich.

„Odcházím z dětského domova, protože jsem dostudoval, a chtěl jsem se vrátit do Brna. V Domově nás zapojují do spousty projektů, představili mi Simbios, jeli jsme na tiskovou konferenci, kde jsem se o projektu dozvěděl víc a ten mě nadchl. Líbí se mi nápad spojit tyto dvě komunity, můžeme se navzájem učit. Levné nájemné je samozřejmě taky výhodou,“ řekl Proglasu vyučený kadeřník Michal Čapek, který brzy opustí dětský domov. Díky týdennímu seznamovacímu pobytu, který společně prožili všichni, kdo budou v domě na ulici Křenová bydlet, už Michal i ostatní ví, do kterého bytu se nastěhuje a kdo bude jeho spolubydlícím

Polorozpadlý dům opravila městská část Brno-střed v nákladu téměř 50 milionů. „Dům jsme zrekonstruovali přesně pro účely projektu Symbios. Dům byl téměř v dezolátním stavu, rekonstrukce se tedy týkala také vybudování i nových obvodů. Součástí domu je také centrum pro občany Brna-střed,“ odpověděla na otázku Radia Proglas Kateřina Dobešová, vedoucí oddělení vnějších vztahů městské části Brno-střed. V osmi bytech 2+1 bude bydlet v samostatných pokojích vždy jeden student a jedne mladý dospělý z dětkého domova. Nájemné by se mělo pohybovat kolem 4 000 Kč. „V rámci rekonstrukce jsme na dům dali i solární panely, budeme využívat voltaickou energii, čímž se snižují náklady pro nájemce,“ upřesnila Dobešová.

Simbios_dům

Mladí odcházející z dětských domovů musí řešit složité situace, zvyknout si na změny v životě, postarat se o vlastní bydlení a práci, ale přitom bojují s tím, že nemají stejné návyky jako vrstevníci vyrůstající v rodině. Vrstevníci studující vysoké školy jim mohou v lecčems poradit. Vysokoškoláci zase zjistí, že životní cesta může vypadat úplně jinak než ta jejich. „Kromě samostatného bydlení sázíme na to, že dvojice naváží vztahy, mladí z dětských domovů nasají studentskou atmosféru. Chceme, aby věděli, že se při problémech mohou vždy obrátit na dvě mentorky projektu, klademe ale důraz na samostatnost, aby si o pomoc sami řekli," uvedl Bohuslav Binka, vedoucí katedry enviromentálních studií Fakulty sociálních studií MU a zakladatel projektu Symbios, který podporuje právě Masarykova univerzita. "Nabízíme také sérii workshopů a pomoc při hledání prvního pracovního místa. V přízemí domu by se do půl roku mělo vybudovat bistro, které nabídne oběma skupinám asi pět pracovních míst." Na otázku, zda má z projektu obavy, a to právě například z propojení obou skupin, odpověděl, že obavy nemá. Zároveň ale nepočítá s tím, že by projekt běžel hladce. Myslí si ale, že tým je profesionální a natolik připravený na všechny krizové situace, že s nimi bude umět lehce pracovat. „Jeden z workshopu nabídne téma 'Proč má smysl se hlásit na vysokou školu?', myslím si, že mnoho mladých z dětských domovů ještě uvažuje nad tím, že svůj život s vysokoškolským studiem propojí. A určitou motivací pro ně může být i spolubydlící, který vysokou školu studuje.“

Do zrekonstruovaných bytů se začnou mladí stěhovat v průběhu celého léta, aby měli všichni čas se poznat. Všem budou neustále k dispozici dvě mentorky, sociální pracovník magistrátu města Brna a muž, který přechod z dětského domova už úspěšně zvládnul. Dům má na každém patře společné prostory a v posledním patře také společenskou místnost, kde budou probíhat kurzy a workshopy. "Ze zkušeností plyne, že mladí často potřebují krzy finanční gramotnosti, kurzy orientace na trhu práce nrbo komunikačních dovedností," doplnil Binka.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony