Slovensko chystá nový finanční model pro církve, stát rozšíří příspěvek

16. července 2019 Události Autor: Filip Breindl

Zatímco Česko směřuje s probíhajícím procesem majetkového vypořádání k budoucí materiální odluce církve od státu, na Slovensku vzniká zákon, podle něhož z veřejných rozpočtů půjde nejen dosavadní příspěvek na mzdy duchovních, ale také na kulturní, sociální či vzdělávací aktivity náboženských společností zaměřené na děti a mládež.

Návrh novely předložila ministryně kultury Lubica Laššáková (SMER-SD). V současnosti probíhá připomínkové řízení napříč vládními resorty, parlament by se normou mohl zabývat v srpnu a v případě schválení začne úprava platit od nového roku.

Podle slovenské biskupské konference (KBS) jde o přijatelný návrh, který zohledňuje zestátnění církevního majetku za komunistické totality. "Vztah církví a státu se neutváří na zelené louce. Církevní majetek byl v 50. letech 20. století násilně vyvlastněný. Stát tehdy sebral všechno: cílem bylo ovládnutí a následná likvidace náboženského života. Restituce tuto křivdu částečně napravily, ale její důsledky církve pociťují dodnes," uvedl mluvčí KBS Martin Kramara.

Podle něj přípravná komise doporučila jako budoucí finanční model církví úpravu současného zákona, údajně se z hlediska velikosti země a ekonomických ukazatelů jeví jako nejschůdnější. "Ani západoevropské země nemají tzv. americký model, tedy úplnou odluku a nulové propojení financí státního a církevního sektoru. Existují v nich různé modely daňových asignací. I při přípravě nového návrhu zákona se ve slovenském kontextu analyzovalo více modelů, ale ukázalo se, že německý nebo italský způsob by u nás zkrátka nefungoval," popsal P. Kramara.

KBS na svém webu zveřejnila svá základní stanoviska k navrženému novému modelu financování. Jedna z odpovědí reaguje na možnou námitku, že novela posiluje závislost církví na státu, což může posilovat poplatnost náboženských společností vládnoucí politické garnituře. "Jednáme a vyjadřujeme se v úplné svobodě a nikdo z politiků se to nepokouší změnit ani limitovat. Na nic takového by církve ani nepřistoupily. Strany vznikají a zanikají, politické koalice se mění. Ale církve se neváží na žádnou politickou stranu ani si neosvojují jednu politickou příslušnost. Jejich cíle jsou v první řadě duchovní," reaguje KBS.

   

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony